Nowy kierunek studiów: Pedagogika specjalna

Rośnie liczba ośrodków edukacyjnych nastawionych na osoby ze specjalnymi potrzebami, a wraz z nią - zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży. UKW w odpowiedzi na ten trend, uruchamia studia pedagogiki specjalnej.
Już 9 czerwca rozpocznie się rekrutacja na studia w roku akademickim 2025/2026. Największa bydgoska uczelnia do bogatej listy tegorocznych nowości dopisuje kierunek pedagogika specjalna. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego powstał na bazie nauk pedagogicznych i cały czas zmienia ich profil, dopasowując się do aktualnych potrzeb rynku pracy. A na nim rośnie właśnie zapotrzebowanie na pedagogów specjalnych. Kim są osoby wykonujące ten zawód?
- Pedagog specjalny to pełen pasji wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się edukacją, wspieraniem i terapią osób z niepełnosprawnością oraz ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Jego rola wykracza poza tradycyjne nauczanie – obejmuje także dostosowanie metod pracy do indywidualnych możliwości ucznia, współpracę z rodziną i zespołem specjalistów oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu - wyjaśnia dr Maciej Jabłoński z Wydziału Pedagogiki UKW.
Pedagogika specjalna na UKW będzie dawała kandydatom do wyboru jeden z dwóch modułów, który wpłynie na ich dalszą ścieżkę rozwoju – edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną lub edukacja i terapia osób z zaburzeniami neurorozwojowymi. Absolwenci będą mogli pracować w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych podstawowych i średnich czy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Niezależnie od wybranego modułu, wszyscy absolwenci zdobędą kwalifikacje z zakresu edukacji włączającej.
Co ważne, pedagogika specjalna na UKW będzie realizowana jako studia jednolite magisterskie, które trwają pięć lat.
Więcej informacji znajduje się na portalu rekrutacyjnym UKW.