Piknik Lingwistyczny 2025 – język, nauka, kultura i integracja w plenerze

Studenci lingwistyki stosowanej UKW połączyli przyjemne z pożytecznym i spędzili dwa dni na łonie natury, rozwijając swoje naukowe pasje. W murach zabytkowego pałacu w Lubostroniu, przy akompaniamencie śpiewu ptaków, odbyły się m.in. konferencja naukowa i wystawa plakatów.
W dniach 21–22 maja 2025 roku studenci Lingwistyki Stosowanej UKW uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu akademickim – Pikniku Lingwistycznym. Spotkanie odbyło się w malowniczych okolicznościach przyrody, a jego program łączył aktywności naukowe, kulturalne i rekreacyjne, promując naukę języków obcych w twórczej i angażującej formie.
Pierwszy dzień rozpoczął się od wspólnego śniadania na trawie, któremu towarzyszyła realioznawcza wystawa plakatowa pt. „Niemieckie miasta i krajobrazy”. Następnie uczestnicy wzięli udział w blokach zajęciowych, obejmujących konwersacje, gramatykę, pisanie, morfologię i fonologię.
Kulminacyjnym punktem programu była konferencja naukowa pt. „Oblicza języka – teoria i praktyka w badaniach młodych językoznawców”, podczas której swoje wystąpienia zaprezentowali: Antonina Ostaszewska, Agata Kjak, Yana Viknianska, Mateusz Hełminiak, Jędrzej Chodor oraz Agata Iglewska.
Po części naukowej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Aleksandra Rubiszewskiego a wieczorem uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki wokalno-instrumentalnej w wykonaniu studentów 1 i 2 roku lingwistyki angielsko-niemieckiej. Marianna Zmievska i Marcin Olbiński wykonali utwory na fortepian i wiolonczelę, natomiast Maja Słowińska, Wiktoria Szwigowska i Bartosz Kroczyk zaśpiewali znane przeboje w języku niemieckim,. W programie znalazły się również: ognisko, widowiskowy pokaz fire show Marcina Olbińskiego, a także oraz nocne zwiedzanie pałacu.
Drugi dzień rozpoczął się fakultatywnym joggingiem i sesją jogi prowadzoną przez Yanę Dembską (2 AN), po których nastąpiła kolejna seria zajęć dydaktycznych. Kolejnym punktem programu było klimatyczne kino w podziemiach i seans filmowy w oryginalne (niemieckiej) wersji językowej. Popołudnie upłynęło pod znakiem kreatywnej integracji – uczestnicy wzięli udział w rejsie statkiem po Noteci, grach i zabawach językowych oraz karaoke w języku niemieckim.
Piknik Lingwistyczny 2025 był okazją do pogłębienia wiedzy, integracji studentów różnych roczników, prezentacji pasji i talentów oraz doświadczania języka niemieckiego w autentycznym i różnorodnym kontekście. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za stworzenie wyjątkowej atmosfery i wspólne przeżywanie tego wydarzenia!