Sześcioro profesorów UKW wybranych do PAN-u

Sześcioro pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zostało wybra-nych przez krajowe środowisko naukowe do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Taka liczba docenionych osób jest dużym wyróżnieniem dla uczelni i bydgoskiego środowiska akademickiego.

Pracownicy Uniwersytetu będą uczestniczyć w sześciu różnych Komitetach Naukowych:

• prof. dr hab. Józef Banaszak – w Komitecie Ochrony Przyrody PAN,
• prof. dr hab. Adam Bezwiński – w Komitecie Słowianoznawstwa PAN,
• prof. dr hab. Teresa Hejnicka-Bezwińska - w Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN,
• prof. dr hab. inż. Józef Kubik - w Komitecie Mechaniki PAN,
• prof. dr hab. Janusz Trempała - w Komitecie Psychologii PAN,
• prof. dr hab. inż. Arnold Wilczyński – w Komitecie Technologii Drewna PAN.

Komitety Naukowe Polskiej Akademii Nauk stanowią najbardziej reprezentatywne grona specjalistów w danej dyscyplinie, wykonując m.in. ekspertyzy, opinie i oceny naukowe roz-wojowych programów badawczych, a także programów rozwojowych dla organów admini-stracji państwowej.

- Wybór tak dużego grona naszych Profesorów świadczy o ogromnym prestiżu i potencjale naukowym, jakim cieszy się UKW. Wszyscy nasi profesorowie są wybitnymi specjalistami w swoich dyscyplinach naukowych i na pewno w godny sposób będą reprezentowali Uniwersytet oraz Bydgoszcz w Polskiej Akademii Nauk – nie kryje radości szef promocji UKW, Piotr Kwiatkowski.

Wszystkim wybranym serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że mogą uczyć się od najwięk-szych sław nauki w Polsce.

Prof. dr hab. inż. Józef Kubik – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od 2006 roku, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Akademii Bydgoskiej (1999-2005), specjalista w dziedzinach fizyka i mechanika środowiska, fizyka materiałów przepusz-czalnych, mechanika ośrodków ciągłych. jest inicjatorem i głównym autorem działającego od 2002 r. w Regionie Kujawsko-Pomorskim Centrum Doskonałości - Porous Media Research Centre POROCENT - uznanym przez Ministra Nauki i Informatyzacji w ramach, którego zorganizowano 2 Międzynarodowe Kursy Naukowe finansowane przez Komisję Europejską. Od 2002 roku pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskim Towarzystwie Mechaniki Teoretycznej i stosowanej. Prof. Kubik jest autorem m.in. 160 opracowań nauko-wych, 5 opracowań książkowych (w tym dwóch podręczników akademickich). Na szczegól-ną uwagę zasługuje monografia Podstawy dynamiki nasyconych ośrodków porowatych, która jest pierwszym tego typu opracowaniem w literaturze polskiej z tej dziedziny oraz wydana i upowszechniona w języku angielskim monografia Modelling Coupled Phenomena in Satu-rated Porous Media, której jest współautorem.

Prof. dr hab. Józef Banaszak – z wykształcenia i zamiłowania ekolog zoolog, ekspert w dziedzinie europejskich pszczół: dziko żyjących pszczół samotnic, trzmieli i pszczoły miodnej, Dyrektor Instytutu Biologii Środowiska UKW, którego jest organizatorem. W latach 1996-1999 był Rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która w tym czasie przekształciła się w Akademię Bydgoską. Na swoim koncie ma ponad 350 publikacji, w tym 40 książek, m.in. Pszczoły i zapylanie roślin (1987), Ekologia pszczół (1993), Trzmiele Polski (1993), Ekologia wysp leśnych (red.) (1998) współautor m.in. monografii Megachilid bees of Europe (1998, 2001), Bees of the family Halictidae (excluding Sphecodes) of Poland taxonomy, ecology, bionomics (2000), Andreninae of the Central and Eastern Palaearctic Part 1 (2005), Part 2 (2008), opracował Czerwoną Listę Pszczół Polski (1992, 2002). Autor książki wspomnieniowej Czas nie przeszedł obok. Wspomnienia przyrodnika (2008).

Prof. dr hab. Janusz Trempała – psycholog, specjalista w psychologii rozwoju człowieka, dyrektor Instytutu Psychologii UKW, Założyciel i Redaktor Naczelny ogólnopol-skiego czasopisma naukowego „Polskie Forum Psychologiczne”. Od 1978 roku członek Pol-skiego Towarzystwa Psychologicznego, przewodniczył komitetom organizacyjnym i progra-mowym wielu konferencji krajowych i międzynarodowych. Był koordynatorem ogólnopol-skich badań nt. Rozwój poznawczy i moralny dzieci i młodzieży w warunkach edukacji rów-noległej w ramach Centralnego Projektu Badań Podstawowych (CPBP 08.17.III.8). Na swoim koncie ma ponad 100 prac naukowych, jest również współautorem trzech festiwali akademickich Najważniejsze publikacje: Rozumowanie w okresie wczesnej dorosłości (1989), Odporność dzieci na pokusę oszustwa (1993), Rozwój psychiczny człowieka: czas i zmiana (2000), Adolescents’ future orientation: theory and research (2002, with Malmberg), Methodological dilemmas in the use of time as a variable in developmental psychology (2007), Psychologia rozwoju człowieka (2011).

Prof. dr hab. Arnold Wilczyński - kierownik Katedry Konstrukcji Drewnianych UKW. Zajmuje się mechaniką konstrukcji drewnianych oraz inżynierią materiałów drewnopochod-nych i kompozytów drzewno-polimerowych. Kierowana przez Niego Katedra jest członkiem Polskiej Platformy Technologicznej Sektora Leśno-Drzewnego oraz europejskiej sieci jedno-stek badawczych z zakresu drzewnictwa, Innova Wood Network. Jest też jednym z inicjato-rów Klastra Drzewno-Meblarskiego Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Ptof. Wilczyński został wybrany do Komitetu Technologii Drewna PAN na kadencję 2011-2014. Prof. Wilczyński był członkiem tego Komitetu także w poprzednich kilku kadencjach. Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu w dniu 7 grudnia 2011 roku wybrany został w skład jego Prezydium.

Prof. dr hab. Adam Bezwiński - zatrudniony w Instytucie Neofilologii i Lingwistyki Stoso-wanej UKW w Bydgoszczy, jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk jest od 1999 r., w latach 2008-2011 był członkiem Prezydium tego Komitetu. W obecnej kadencji tego gremium w tajnym głosowaniu został wybrany na zastępcę przewodniczącego Kom. Słowianoznaw-stwa. Przed czterema laty powołany został na redaktora naczelnego kwartalnika Polskiej Akademii Nauk, który wychodzi od 1953 r., "Slavia Orientalis", redakcja czasopisma od tego czasu mieści się w murach UKW. Jesienią ub. roku w wydawnictwie Uniwersytetu Kazimie-rza Wielkiego ukazała sie praca prof. A. Bezwińskiego pt. Nowy Testament Fiodora Dosto-jewskiego.

Prof. dr hab. Teresa Hejnicka-Bezwińska – pracownik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tytuł profesora nauk humanistycznych został jej nadany w 1997. Dorobek naukowy związany z uzyskiwaniem kolejnych stopni naukowych miał charakter empiryczny i związany był z problematyką: 1) nierówności społecznych, 2) zróżnicowaniem orientacji młodzieży (życiowych, szkolnych, zawodowych), 3) deformacjami poznawczymi (m.in. ste-reotypami w myśleniu) o pedagogice, edukacji i kształceniu. Najbardziej znane są jednak moje prace związane z opisywaniem, wyjaśnianiem i interpretowaniem zmian dokonujących się w pedagogice jako dyscyplinie naukowej oraz jej związkach z praktyką edukacyjną i kształ-ceniem w zakresie pedagogiki. Instytucjonalnym wyrazem woli wnoszenia wkładu intelektu-alnego i organizacyjnego w proces zmian tożsamości pedagogiki i jej związków z praktyką edukacyjną jest: 1) przewodniczenie Zespołowi Pedagogiki Ogólnej w kolejnych kadencjach KNP PAN, 2) uczestniczenie w pracach Rady Programowej Seminariów Metodologii Peda-gogiki. 3) uczestniczenie w Komitecie Naukowym serii wydawniczej Pedagogika wobec współczesności (WAiP). Mój autorski podręcznik wydany w tej serii – Pedagogika ogólna (2008) – wyróżniony został I nagrodą indywidualną MNiSW.