Zobacz jak bawili się pracownicy UKW i mieszkańcy regionu podczas Dni Nauki

16 i 17 kwietnia to były dla UKW niezwykle ważne dni, do naszego Uniwersytetu przybyło mnóstwo gości… małych i tych nieco starszych. Wszyscy mogli zapoznać się z nowinkami ze świata nauki i nie tylko. A że warto było niech świadczy niezwykle wysoka frekwencja. Szkoda, że pogoda nie dopisała i sprawiła psikusa… Mimo to zabawa była przednia. Liczymy, że w przyszłym roku też spotkacie się z nami podczas tej imprezy na UKW.

Do zobaczenia za rok!

Pierwszy dzień Dni Nauki upłynął pod znakiem wyśmienitej zabawy i poznwania tajników wiedzy. Edukacja przez zabawę, czytanie, pląsy, zagadki i inne niespodzianki czekały na dzieci w wieku przedszkolnym. A te nie zawiodły i tłumnie przybyły w mury Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na spotkanie z bajkami, światem niezwykłych postaci i niecodziennych zdarzeń. Niezwykłym zainteresowaniem najmłodszych gości Dni Nauki cieszył się ambulans kryminalistyczny.

Nie tylko najmłodsi bawili się podczas Dni Nauki. Seniorzy wzięli udział w warsztatach "Zdrowi, szczęsliwi, długowieczni" oraz Mobilna Rekreacja Muzyczna dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na wykładzie, seniorzy dowiedzieli się, jaka jest zależność między psychiką a chorobą nowotworową.

A poza tym... szereg warsztatów i wykładów dla nieco starszych, którzy dowiedzieli się m.in. jak być asertywnym i czy można się uczciwie pokłócić. Była także wycieczka. Jej uczestnicy wędrowali szlakiem natury. Nie mogło też zabraknąć muzyki. Przez cały dzień trwały więc koncerty i wspólne śpiewanie.

Po raz trzeci mieszkańcy Bydgoszczy sprawdzili swoją znajomość zasad ortografii. W atmosferze zabawy z językiem każdy miał okazję do oceny własnej sprawności w zakresie ortografii.

Gościem specjalnym Dni Nauki był ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski oraz profesor Maria Dudzikowa. Ale to nie koniec wspólnej zabawy z nauką.

Podczas zorganizowanych w trakcie Dni Nauki 2008, Zawodów Sumo Robotów RoboNXTCup zmierzyły się roboty skonstruowane i oprogramowane przez studentów kierunków: Informatyka oraz Edukacja Techniczno-Informatyczna. W zawodach udział wzięło 9 drużyn.

Sędzią liniowym był dr inż. Krzysztof Tyszczuk. Jury w składzie:

• dr inż Jacek Czerniak, IT, przewodniczący
  • prof. George P.Einstein
  • dr Piotr Prokopowicz. IMŚiIS

wyróżniło:

I miejsce: robot: Grond, twórca: Paweł Mikołajewski, Edukacja Techniczno-Informatyczna
II miejsce: robot: Grucha, twórca: Michał Gruszka, Edukacja Techniczno-Informatyczna
III miejsce: robot: 512, twórcy: Jarosław Osmólski, Jerzy Janicki, Wojciech Kiełpiński, Informatyka

Dzień Grecki

17 kwietnia był Dniem Greckim.  Na całym Uniwersytecie były akcenty greckie,  szczególnie widoczni byli studenci politologii w barwnych przebraniach, którzy witali gości. W uroczystym otwarciu Dnia Greckiego na  UKW udział wzięli m.in. ambasador Grecji w Polsce Pantelis Carcabassis wraz z małżonką oraz prezydenci Patras i Bydgoszczy: Andreas Fouras i Konstanty Dombrowicz. Władze UKW podpisały umowę o współpracy akademickiej z Uniwersytetem w greckim Patras. Goście wspólnie wysłuchali mini recitalu fortepianowego Christosa Kavoura.

W programie imprezy znalazły się m.in.: pokaz kuchni greckiej, warsztaty rytmiczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, można się było dowiedzieć o fizyce i matematyce w starożytnej Grecji, źródłach racjonalności, można było również obejrzeć pokaz slajdów „Z podróży botanicznych do Grecji…” i na chwilę „przenieść się” do tego kraju. Chętni mogli wziąć udział w zajęciach językowych, a koła naukowe - w Igrzyskach Olimpijskich. Nie zabrakło także rozrywki - był koncert studenckiego zespołu EVI, maraton z filmem greckim i popisy karaoke.  Kulminacją wieczoru był koncert „Światło, dźwięk i wirtualna rzeczywistość”.  A po nim, odbył się mały bankiet z grecką kuchnią i muzyką.

zobacz więcej zdjęć z Dni Nauki