"Najważniejsze zjawiska we współczesnej polszczyźnie" - Profesor Jan Miodek na UKW

28 kwietnia, godzina 12. W najbliższy poniedziałek nasz Uniwersytet odwiedzi Profesor Jan Miodek. Wybitny językoznawca w ramach Wszechnicy Uniwersyteckiej wygłosi wykład pt: „Najważniejsze zjawiska we współczesnej polszczyźnie”.

Profesor Jan Miodek to „człowiek instytucja”, polski językoznawca od lat z sukcesem piszący i opowiadający w mediach  o tzw. kulturze języka polskiego. Tłumaczy zawiłości języka w sposób bardzo ciekawy i przystępny dla szerokiej publiczności. Dlaczego warto mówić poprawnie? – Dowiesz się tego na spotkaniu z Profesorem 28. kwietnia o godzinie 12.00 w Auli Atrium, w campusie przy  ul. Chodkiewicza 30.

Jan Franciszek Miodek - językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego. Lista jego publikacji jest imponująca, wśród nich jest warto wymienić parę tytułów: Miodek drąży skałę, Rozmyślajcie nad mową! , Słownik Ojczyzny Polszczyzny, Słowo jest w człowieku.

Profesor Miodek urodził się w 1946 r. w Tarnowskich Górach, w rodzinie nauczycielskiej. Już w szkole średniej narodziły się jego marzenia o zawodzie dziennikarskim, które spowodowały, że po maturze zdecydował się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, po których zamierzał ukończyć dwuletnie studia dziennikarskie w Warszawie. Od 1968 obecny na łamach wrocławskiego dziennika Słowo Polskie, gdzie prowadzi rubrykę Rzecz o języku, zaś od 1987 – w TVP program Ojczyzna polszczyzna. Obecnie ma dodatkowo cotygodniowy felieton w Dzienniku Zachodnim i comiesięczny w Śląsku. Od 1995 prowadzi "na żywo" cykliczny program we wrocławskiej TV3 Profesor Miodek odpowiada. Publikował również w miesięczniku Wiedza i Życie.

To właśnie marzenia o dziennikarstwie i programy telewizyjne zapewniły mu dużą popularność oraz uznanie w postaci nagród. Jest zdobywcą telewizyjnych  Wiktorów i Super-Wiktora. W plebiscycie „Polityki” (zorganizowanym w 2000 r.)na najwybitniejsze osobowości telewizyjne minionego stulecia zajął  4 miejsce, a w plebiscycie „Gazety Wyborczej” w Katowicach na największe postacie Śląska i Zagłębia XX wieku – miejsce 15. Zwyciężył też kilka razy w plebiscycie „Słowa Polskiego” na najpopularniejszego wrocławianina.