Integracyjne Dni Studentów Europy pt.

Integracyjne Dni Studentów Europy pt. "Jedność Europy w różnorodności jej kultur"

W ramach obchodów 40-lecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Zakład Geografii Turystyki UKW we współpracy z Biurem Współpracy Międzynarodowej zorganizował trzydniowe spotkanie studentów z państw UE.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w ramach obchodów 40-lecia gościł studentów z państw Unii Europejskiej. Udział w Integracyjnych Dniach Studentów Europy wzięli między innymi Litwini, Bułgarzy i Czesi z uczelni partnerskich Uniwersytetu, którzy od 23 do 27 czerwca 2008 roku mieli okazję poznawać nasz region i odwiedzić instytucje wspierające międzynarodowe inicjatywy młodzieżowe.

Ideą wizyty, która w przyszłości być może zaowocuje cyklem spotkań młodzieży z całej Europy, jest „Jedność Europy w różnorodności jej kultur” czyli umacnianie więzi pomiędzy państwami Unii poprzez wspólne odkrywanie dziedzictwa kulturowego. Inspiracją dla Integracyjnych Dni Studentów Europy stało się hasło Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego „Zjednoczeni w Różnorodności”, które nadaje bogactwu kulturowemu Europy rangę wyjątkowej wartości, sprzyjającej umacnianiu europejskiej tożsamości.

24 czerwca o godzinie 9:30 w Auli Laboratorium Mikotoksyn nastąpiła uroczysta inauguracja Integracyjnych Dni Studentów Europy, podczas której zagraniczni goście przedstawili prezentacje poświęcone wstąpieniu ich krajów do Unii Europejskiej. Następnie studenci spotkali się w Ratuszu z władzami miasta, po czym pod opieką przewodnika zwiedzili Stare Miasto i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku.

Następny dzień wizyty poświęcony został wyprawie na Pałuki, podczas której młodzi Europejczycy „odkrywali” drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat w biskupińskim rezerwacie archeologicznym, a po obiedzie w imponujących wnętrzach pałacu w Lubostroniu mogli zachwycać się urodą pałuckiego krajobrazu. Ten obfitujący w turystyczne atrakcje dzień zakończył wieczór integracyjny, w trakcie którego studenci z różnych państw europejskich obejrzeli występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej, mogli wymieniać się doświadczeniami i nawiązać międzynarodowe znajomości.

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego gościł studentów 26 czerwca. W spotkaniu wzięli udział m.in. Marszałek Piotr Całbecki oraz pracownicy Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu, którego działalność obejmuje przede wszystkim inicjatywy promujące współpracę międzynarodową oraz budowanie wzajemnego zrozumienia między ludźmi różnych ras, kultur i narodowości. W programie wizyty nie zabrakło zwiedzania jednego z Siedmiu Cudów Polski czyli zaliczonej do grona stu najpiękniejszych miejsc na świecie toruńskiej starówki.

Mamy nadzieję, że odkrywanie wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego będzie sprzyjać nie tylko umacnianiu europejskiego obywatelstwa, ale również tworzeniu projektów wykorzystujących potencjał kryjący się w różnorodności kultur, dzięki czemu wizyta zagranicznych studentów w Bydgoszczy była doskonałą okazją do promowania naszego uniwersytetu i regionu na forum międzynarodowym.

Impreza współfinansowana przez Urząd Miasta Bydgoszczy i Starostwo Żnińskie.
Patronat medialny objęli: Express Bydgoski oraz Polskie Radio PiK.