Medale Pamiątkowe Polskiego Towarzystwa Geograficznego dla zasłużonych geografów UKW

W styczniu 2018 r. przypada rocznica 100-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które zostało założone w Warszawie, u progu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileusz jest świętem całej polskiej geografii, co jednoznacznie potwierdza uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podjęta na 57. posiedzeniu, w dniu 26 stycznia 2018 r.

Dla uczczenia jubileuszu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, w dniu 27 stycznia 2018 r., zorganizowano uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego PTG, połączone z okolicznościową sesją naukową pt. Polskie Towarzystwo Geograficzne w dziejach polskiej geografii. Uroczystości odbyły się w Warszawie, w Pałacu Staszica, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Współorganizatorami uroczystości były Polskie Towarzystwo Geograficzne oraz Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk. Wśród wyróżnionych Medalem Pamiątkowym PTG znalazło się trzech pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego:

• prof. dr hab. Zygmunt Babiński (Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki) – za działalność naukową oraz za pełnienie funkcji Przewodniczącego Oddziału PTG w Toruniu;
  • dr hab. Elżbieta Szkurłat, prof. nadzw. – za działalność na rzecz Komisji Edukacji Geograficznej PTG;
  • dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. nadzw. (Dyrektor Instytutu Geografii) – za działalność na rzecz Olimpiady Geograficznej.

Polskie Towarzystwo Geograficzne jest organizacją reprezentującą polskich geografów w kraju i na arenie międzynarodowej. Działa na rzecz popularyzacji geografii w Polsce, przede wszystkim w zakresie edukacji geograficznej, m.in. jako organizator Olimpiady Geograficznej (której obecnym przewodniczącym jest dr hab. Zbigniew Podgórski). Jest Towarzystwem integrującym naukowców podejmujących badania na temat geomorfologii, klimatologii, hydrologii, krajobrazu, rozwoju miast i wsi, turystyki, transportu, przemysłu, ludności, kartografii, geoinformatyki i wielu innych zagadnień. Troską PTG są przestrzeń i miejsca, w których ujawniają się wyzwania zmieniającego się świata (na podstawie https://ptgeo.org.pl/ ).