Koncert: Pod hiszpańskim niebem

W piątek 22 czerwca zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej na koncert: Pod hiszpańskim niebem.

Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
  • José Maria Florêncio - dyrygent
  • Anabel Montesinos - gitara

Repertuar:

  • Isaac Albéniz (1860-1909) - Suita hiszpańska op. 47
    Joaquín Rodrigo (1901-1999) - Concierto de Aranjuez 
    Manuel de Falla (1876-1946) - El Amor brujo
    Joaquin Turina (1882-1949) - Danzas fantásticas op. 22

Koncert z nianią: 
Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 do 7 roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW. Prosimy o zgłoszenia najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 1 zł będą do odbioru w kasie biletowej FP.

Kultura muzyczna Hiszpanii należy do najstarszych w Europie. Cechą charakterystyczną muzyki hiszpańskiej jest specyficzne zróżnicowanie regionalne, wynikające z przemieszania kulturowego kraju na przestrzeni wieków, stąd słychać w niej napływowe elementy orientalne arabskie i żydowskie, czy też cygańskie. Płyną z niej kipiąca energia, pasja, kolor, wszystkie odcienie miłości i namiętności. Tak jak Hiszpanie są otwarci w przekazywaniu uczuć, to taka jest też ich muzyka. W ten piątek zatem na jej wielbicieli czeka prawdziwa muzyczna fiesta.

Na wstępie Albéniz, jedna z ważniejszych postaci w historii muzyki hiszpańskiej, który przyczynił się do wykreowania kompozytorskiej i pianistycznej hiszpańskiej szkoły narodowej. Jego Suite Española składa się przede wszystkim z tańców, pochodzących z różnych prowincji Hiszpanii. Stąd charakterystyczne nazwy części: Grenada, Andalusa, Cataluna, itp., których aranżacje najczęściej grają gitarzyści klasyczni.

Po czym kolejny wielki kompozytor hiszpański Rodrigo i jego bodajże najsłynniejszy koncert gitarowy w historii. To Concierto de Aranjuez, który bezsprzecznie przyniósł mu największą sławę w świecie. Tytuł nawiązuje do miejscowości k. Madrytu, gdzie znajduje się pałac królewski, jedna z oficjalnych rezydencji monarchów hiszpańskich.

Następnie muzyka baletowa Czarodziejska miłość (El amor brujo) Falli, zaliczanego do czołówki kompozytorów europejskich I poł. XX w. Utwór El amor brujo został zamówiony w 1914 jako gitanería (utwór cygański) przez Pastorę Imperio, andaluzyjską Cygankę, tancerkę flamenco, którą wówczas fascynowała się cała Hiszpania. Uważa się, że Falla tym utworem wprowadził muzykę hiszpańską i cygańską w sferę muzyki artystycznej.

Ostatni utwór koncertu należy do Turina, również przedstawiciela narodowej szkoły hiszpańskiej. Tworzył w dużej mierze pod wpływem francuskiego impresjonizmu oraz hiszpańskiej muzyki ludowej, w tym andaluzyjskiego folkloru. Danzas fantásticas są najbardziej znanym dziełem kompozytora.

Anabel Montesinos, najmłodsza zwyciężczyni (17 lat) Konkursu Gitarowego Francisca Tárregi w Hiszpanii podbiła międzynarodową scenę muzyczną i zdobyła tytuł lidera gitary klasycznej. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat, w rok później naukę na gitarze i już po kilku miesiącach objawiła się jako cudowne dziecko. Występowała solo na Majorce, gdy miała zaledwie dwanaście lat. Nagrywała dla radia i telewizji w Hiszpanii, Polsce, Włoszech i Szwecji, a liczne triumfy w najważniejszych międzynarodowych konkursach doprowadziły do jej pierwszego nagrania z firmą Naxos, z którą utrzymuje stałą współpracę. Jest laureatką 12 pierwszych nagród najważniejszych konkursów gitarowych, takich jak: International Guitar Competition Michele Pittaluga w Alessandrii we Włoszech, Juliána Arcasa w Hiszpanii, Raifeisen-Wettbewerb w Salzburgu (Austria). Gitarzystka koncertowała na całym świecie. Zadebiutowała w Carnegie Hall w 2011, otrzymując owację na stojąco; w Poczdamie odniosła sukces z Concierto de Aranjue Rodriga, w Berlinie wystąpiła dla ponad 4000 osób. Jako solistka koncertowała z orkiestrami: Filharmonii Turyńskiej we Włoszech, Orkiestrą Symfoniczną Simóna Bolívara w Wenezueli, Filharmonii w Oulu w Finlandii, Filharmonii Hawańskiej na Kubie, Filharmonii w Moskwie itd. Gitarzystka zagrała też z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, w czerwcu 2017 na konińskiej Starówce w Koncercie Świętojańskim. Ma tytuł Honorowej Obywatelki miasta Solero we Włoszech. Jej pierwsza płyta została wybrana przez British Airways jako część programu muzycznego na pokładzie samolotów międzykontynentalnych. Albumy Anabel zostały docenione przez międzynarodową krytykę, która podkreśla piękno, świeżość i wirtuozerię jej interpretacji. Artystka z ogromnym sukcesem koncertowała wspólnie z Paco de Lucíą, prezentując „drugą stronę muzyki hiszpańskiej”. Jest artystką firmy Savarez, gra na gitarze Simona Marty’ego. Pasja, jaką słychać w jej grze, jest niezwykle hipnotyzująca, dzięki czemu każdy jej występ porównuje się „do muzycznego oczyszczenia i regeneracji”.

W hiszpańskie klimaty poprowadzi maestro José Maria Florêncio, dyrygent rodem z Brazylii, który za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę (od 1985); szczyci się też polskim obywatelstwem. Sprawuje obecnie funkcję stałego gościnnego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej, z którym współpracuje od przeszło 10 lat.

Informacja ze strony: www.filharmonia.bydgoszcz.pl