Konsultacje na UKW projektu dokumentu

Konsultacje na UKW projektu dokumentu "Bydgoszcz 2030. Strategia rozwoju"

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu dokumentu „Bydgoszcz 2030. Strategia rozwoju”.  9 stycznia 2020 r. o godz. 12.00 w Auli Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. Szymanowskiego 3, I piętro) odbędzie się spotkanie społeczności akademickiej UKW z Marią Wasiak, Zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Dokument „Bydgoszcz 2030. Strategia rozwoju” jest zapisem celów, które dążą do osiągnięcia określonego w wizji obrazu miasta. Opisuje zasadnicze, pożądane dla rozwoju Bydgoszczy zmiany, dlatego zawarte w niej cele obejmują tylko część zadań i funkcji realizowanych przez samorząd. Jednocześnie, dzięki szerokiemu podejściu do zagadnień rozwoju miasta, dokument zawiera zamierzenia dotyczące dziedzin, które nie wchodzą w ustawowy zakres działania samorządu, ale zostały uznane za kluczowe dla prawidłowego rozwoju miasta. Można tu wymienić m.in.: szkolnictwo wyższe, rozwój firm, komunikację ponadregionalną, usługi świadczone przez podmioty prywatne. Jednak również w tych obszarach rola samorządu jest znacząca: inicjowanie działań, budowanie platform współpracy, koordynowanie działań podejmowanych w wielu dziedzinach i przez różne podmioty, tworzenie warunków i podstaw do działań organizacji społecznych.

Inicjatorami i odbiorcami zmian zapisanych w strategii są przede wszystkim obywatele Bydgoszczy. Dokument tworzony był z przeświadczeniem, że wdrożenie tych propozycji przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców i stworzenia warunków dla ich wszechstronnego rozwoju. Dzięki temu będą mogli odnaleźć się we współczesnym, coraz bardziej skomplikowanym świecie i organizować swoje życie w mieście i poza jego granicami. Beneficjentami zmian będą również inni użytkownicy miasta, przyjeżdżający do pracy i szkół, korzystający z usług, spędzający tu czas wolny. Szczególnie istotne jest nastawienie na wzmacnianie i rozwijanie współpracy w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Strategia stanowi źródło informacji o pożądanych kierunkach zmian, jest deklaracją starań o ich realizację. Jest także zaproszeniem do współpracy dla mieszkańców, instytucji, organizacji, firm przy realizacji wyznaczonych celów. Strategia może być też inspiracją dla ich własnych planów i inicjatyw, gwarantując przychylność samorządu dla zgodnych z nią działań.

„Bydgoszcz 2030. Strategia rozwoju” do pobrania: link