Dar prof. Jerzego Świecimskiego dla Biblioteki Uniwersyteckiej

  • 23 października 2009

22 października br. w Sali Senatu UKW odbyła się uroczystość przekazania Bibliotece Głównej UKW piętnastu obrazów krakowskiego artysty, prof. dr hab. Jerzego Świecimskiego. Obrazy prezentowane były w Bibliotece Głównej od maja do lipca br.
Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju UKW dr hab. Bernard Mendlik, prof. nadzw., w imieniu władz Uczelni przekazał na ręce Rodziny podziękowania dla Artysty.

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Bydgoszczy Stefan Pastuszewski, a także przedstawiciele środowiska artystycznego Bydgoszczy, Rodzina Artysty, pracownicy Uczelni, pasjonaci sztuki. W imieniu Artysty aktu przekazania obrazów dokonał jego kuzyn, p. Janusz Masłowski z Warszawy, dzięki którego pomocy prace wystawione były w Bydgoszczy. W drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu dr. hab. Piotra Siemaszki poświęconego twórczości Jerzego Świecimskiego.

Prof. Jerzy Świecimski, muzeolog, członek prestiżowej Conseil International des Musees (ICOM), jest prawdziwym „człowiekiem renesansu”. Łączy zainteresowania plastyczne,  muzyczne, przyrodnicze, estetyczne i filozoficzne. Malarstwo nie jest łatwe w odbiorze, w jego twórczości odbijają się echa wspomnień i miejskich krajobrazów, wielu podróży, a także dramatycznych doświadczeń.