Darowizna miasta na rzecz uczelni

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego otrzymał w darowiźnie od miasta nieruchomość po likwidowanym ogrodzie działkowym „Swoboda”. Na terenie tym powstanie nowa biblioteka uniwersytecka.

Stosowne dokumenty, związane z przekazaniem darowizny, podpisali w poniedziałek, 16 listopada, prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz i rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Józef Kubik.

- Gdyby nie pomoc miasta, inwestycja mogłaby w ogóle nie dojść do skutku – mówi rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. – Przyznanie nam dotacji na budowę biblioteki oznacza jednocześnie konieczność przestrzegania harmonogramu prac i dotrzymania terminów.

Wartość przekazanej przez miasto działki o powierzchni 1,3626 ha, położonej przy ul. Szymanowskiego, wyceniono na kwotę 3.129.890 zł. Nie są to jedyne koszty poniesione przez miasto w związku z przekazaną uczelni darowizną. Z budżetu miasta wypłacone zostały odszkodowania dla właścicieli likwidowanych działek w wysokości 1,3 mln zł. Ponadto, miasto przekazało działkowcom w nieodpłatne użytkowanie teren przy ul. Wyzwolenia, na którym odtworzony zostanie ogród działkowy. Na ten cel z miejskiej kasy przeznaczono 2 mln zł.

Pieniądze na budowę biblioteki UKW uzyskał w ramach tzw. projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowa Biblioteka Główna budowana będzie w latach 2009-2012.

Inwestycja jest konieczna ze względu na przyrost liczby zbiorów książkowych. Dotychczasowy gmach biblioteczny przy ul. Chodkiewicza, oddany do użytku przed 14. laty, pęka w szwach. Musi pomieścić ponad 700 tysięcy woluminów – to dwa razy tyle, na ile był planowany. Nowa książnica ma objąć ok. 16 tys. m kw. powierzchni. Co ważne, ok. 40. procent magazynów posiadać będzie tzw. wolny dostęp, a więc wypożyczający szukał będzie książek bezpośrednio na półce, zgodnie z najnowszymi tendencjami w budowie bibliotek. Nowy gmach docelowo powinien pomieścić ok. 1,25 mln woluminów, tym samym zaspokoi potrzeby uniwersytetu na najbliższe 20 lat.

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego posiada dziś 22 tysiące zarejestrowanych użytkowników. Jest jednostką otwartą, z której zbiorów korzystają nie tylko studenci i pracownicy UKW, ale także studenci i pracownicy bydgoskich uczelni prywatnych, które bibliotek nie posiadają.

za: www.bydgoszcz.pl