Na zdjęciu trzy diody led (dioda elektroluminescencyjna) na płytce drukowanej Na zdjęciu trzy diody led (dioda elektroluminescencyjna) na płytce drukowanej

Europejski patent na rewolucyjny konwerter białych diod LED

Międzynarodowy zespół naukowców z Katedry Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz UniwersytetuFryderyka-Aleksandra w Erlangen-Norymberdze otrzymał patent europejski na nowoczesny monokrystaliczny konwertor diod białych wysokiej mocy, którymogę działać w bardzo wysokich temperaturach eksploatacyjnych. Proces patentowy odbył się w Niemczech.

Konwencjonalne białe diody LED, oparte na wykorzystaniu konwertorów w postaci proszków granatów, rozmieszanych w smole epoksydowej, nie wytrzymują wysokich temperatur funkcjonalnych. Z tego powodu ichużywanie do celów oświetlenia w dużych obiektach biurowych i przemysłowych jest mocno ograniczone.

Zespół z UKW oraz ich koleżanki i koledzy z Uniwersytetu Fryderyka-Aleksandra w Erlangen-Norymberdze postarali się usunąć tę niedogodność. Zamiast klasycznego konwertora, został opracowany szereg monokrystalicznych konwertorów w postaci wielowarstwowych struktur epitaksjalnych granatów, otrzymanych metoda epitaksji z fazy ciekłej. W zależności od składu warstwowych i monokrystalicznych części tych konwertorów, oraz ich grubości jest możliwe regulowanieodcieni barwy światła białego powstałych na ich osnowie nowoczesnych diod WLED.

Białe diody LED z opracowanymi przez nas konwertorami monokrystalicznymi mogą działać w znacznie wyższych temperaturach od klasycznych, co przekłada się również na mocne zwiększenie długowieczności ich działania – mówi prof. dr hab. Yuriy Zorenko, kierownik Katedry Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyki UKW. – To powoduje, że widzimy dla nich zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, gdzie takie mocne i wytrzymałe źródła światła są niezbędne.

Prawa do patentu  w równej części posiadająUKWoraz uczelnia niemiecka.