Widok z góry na dłonie trzymające tablet, na ekranie żółty znak przedstawiający osobę na wózku inwalidzkim Widok z góry na dłonie trzymające tablet, na ekranie żółty znak przedstawiający osobę na wózku inwalidzkim

UKW Instytucją Certyfikującą kwalifikacje koordynatora ds. dostępności

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało UKW uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji rynkowej "Wdrażanie dostępności w organizacji". W praktyce oznacza to, że osoby zainteresowane potwierdzeniem właśnie tej umiejętności mogą przystąpić na UKW do egzaminu i ubiegać się o wydanie certyfikatu państwowego uprawniającego do pracy w zawodzie koordynatora ds. dostępności.

Termin „dostępność” związany jest przede wszystkim z przystosowaniem przestrzeni do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Tym samym koordynator ds. dostępności to osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie wdrażania dostępności w organizacji: istotnych przepisów prawa i dobrych praktyk oraz standardów architektonicznych, cyfrowych i informacyjno-komunikacyjnych.

Dzięki uzyskaniu uprawnień Instytucji Certyfikującej UKW będzie mogło weryfikować kompetencje przyszłych koordynatorów w trakcie procedury walidacyjnej. Kandydaci na koordynatorów będą musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie dostępności.

Wniosek o uzyskanie kwalifikacji rynkowej przygotowali pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Administracji: dr Małgorzata Sikora-Gaca –  kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie dostępnością – specjalista ds. dostępności i dr Wojciech Trempała, pełniący funkcję pełnomocnika JM Rektora ds. procedury uzyskania uprawnień we współpracy z dr Agnieszką Latoś, prof. uczelni oraz dr Anną Rutkowską z Działu Organizacji i Jakości Kształcenia.

Gratulujemy!