Czarno-białe zdjęcie prof. Elżbiety Laskowskiej Czarno-białe zdjęcie prof. Elżbiety Laskowskiej

Żegnamy prof. Elżbietę Laskowską

Prof. dr hab. Elżbieta Laskowska zmarła 1 maja. Była cenionym naukowcem nie tylko wśród pracowników i studentów naszego Uniwersytetu, ale i całego ogólnopolskiego środowiska.

Prof. dr hab. Elżbieta Laskowska była pracownikiem naszej uczelni w latach 1984 – 2019, zaczynając swoją pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Przez wiele lat swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się ze studentami i pracownikami Wydziału Humanistycznego. Była współtwórczynią kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna - w 2007 została pierwszym kierownikiem Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przez dwie kadencje była również dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Ponadto poświęcała się też pracy w licznych komisjach uczelnianych. W 2008 została wybrana prezesem nowo powstałego Stowarzyszenia Etyki Słowa. Profesor Elżbieta Laskowska była zaangażowana również w życie Bydgoszczy. W latach 1990 - 1994 zasiadała w Radzie Miasta Bydgoszczy. Bliskie były Jej również wartości chrześcijańskie – była współtwórczynią Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek”, działającego przy Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo.

Prof. dr hab. Elżbieta Laskowska zajmowała się przede wszystkim analizą wartościowania języka i komunikacji społecznej. Z wielką pasją badała język polityki i nowych mediów. Była uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci wśród polskich humanistów. Na swoim koncie miała liczne publikacje, artykuły i odznaczenia. Chociaż już od kilku lat była na emeryturze, nie zaprzestała pracy naukowej, sprawując m.in. opiekę nad doktorantami. 26 kwietnia 2022, podczas Święta Uczelni, zostało Jej przyznane najwyższe odznaczenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Medal Honorowy Casimirus Magnus. Niestety nie zdołała odebrać już go osobiście.

Cześć Jej Pamięci!

Pogrzeb śp. prof. Elżbiety Laskowskiej odbędzie się w czwartek, 5 maja o godz. 13:00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy al. kard. S. Wyszyńskiego 58.

Wspomnienie Profesor Elżbiety Laskowskiej na stronie Stowarzyszenia Etyki Słowa

- Rób to, co Cię interesuje. Nie rób wszystkiego od razu. Życie jest długie. Słuchaj mentorów, ale też dyskutuj z nimi. Pamiętaj, że możesz zmieniać zdanie pod wpływem odkrywania nowych faktów – takie rady Profesor zostawiła młodym naukowcom podczas rozmowy przeprowadzanej z okazji 50-lecia Uczelni.