Żegnamy prof. Mirosława Gołuńskiego

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o nagłej śmierci dr. hab. Mirosława Gołuńskiego, prof. uczelni.

Dr hab. Mirosław Gołuński pracował w Katedrze Literatury Powszechnej i Komparatystyki Wydziału Literaturoznawstwa. Pracę rozpoczął w ówczesnej Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego w 2002 roku. Tu przeszedł całą drogą naukową, aż do stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwo, który został mu nadany w grudniu 2020 roku. 

Był wspaniałym człowiekiem: otwartym, sympatycznym, szczerym, zawsze życzliwym i uczynnym; był też niezwykle aktywnym i twórczym naukowcem oraz wyjątkowo utalentowanym, doświadczonym i cenionym przez studentów dydaktykiem. Angażował się w życie Bydgoszczy, w szczególności w zakresie edukacji szkolnej. Był jurorem konkursów literackich, prowadził wykłady w Akademii Sztuk Wszelakich Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury i Kujawsko-Pomorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Profesor Mirosław Gołuński był wyśmienitym znawcą polskiej literatury współczesnej, autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, zasłużonym członkiem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Polonistów, entuzjastycznym popularyzatorem wiedzy humanistycznej, zwłaszcza literatury fantastycznej, która w ostatnich latach stała się dominującym przedmiotem Jego naukowych zainteresowań.

Dla nas, pracowników Wydziału Literaturoznawstwa, Wydziału Językoznawstwa i Instytutu Nauk o Kulturze, był Mirek przede wszystkim serdecznym Kolegą i Przyjacielem. Wbrew tej tragedii, która spadła na nas tak nagle i nieoczekiwanie, zapamiętamy Mirka jako człowieka pełnego radości, dobroczynnej energii i woli życia.

Cześć Jego Pamięci!

Koleżanki i Koledzy z Wydziału Literaturoznawstwa, Wydziału Językoznawstwa i Instytutu Nauk o Kulturze

Czarno-białe zdjęcie prof. Mirosława Gołuńskiego z żałobną szarfą


Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 27 maja 2022 roku o godz. 13.00 na cmentarzu Komunalnym przy ulicy Ludwikowo.