Widok na aulę w Bibliotece UKW, na białej ścianie ekran do rzutnika, na nim wyświetlony tekst, dwie osoby siedząc przemawiają, widok z tyłu na słuchaczy, po bokach ścianki promocyjne Widok na aulę w Bibliotece UKW, na białej ścianie ekran do rzutnika, na nim wyświetlony tekst, dwie osoby siedząc przemawiają, widok z tyłu na słuchaczy, po bokach ścianki promocyjne

Ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa nt.: Maria Konopnicka – w 180. rocznicę urodzin. 23-24 maja 2022

23 maja 2022 r. minęła 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, wybitnej polskiej pisarki, poetki i publicystki. Z tego powodu Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zadecydował, że obecny rok został poświęcony tej niezwykłej osobie i twórczyni tekstów kształtujących tożsamość narodową, postawy społeczne i upodobania estetyczne kolejnych pokoleń Polaków. Twórczość i biografia Marii Konopnickiej doczekały się w tym czasie wielu opracowań, a jej pamięć uczczono szeregiem tablic pamiątkowych i pomników, jednak jej wielowymiarowa postać i bogata spuścizna w dalszym ciągu są interesującym obszarem naukowych dociekań, a wiele ich wątków ciągle czeka na odkrycie bądź nowe odczytanie.

W związku z tym z inicjatywy Katedry Stylistyki i Pragmatyki Językowej Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy współpracy z Instytutem De Rebublica, dnia 23 maja tego roku, a więc dokładnie w 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, odbyła się konferencja poświęcona tej wybitnej pisarce.

Celem tego spotkania naukowego było interdyscyplinarne spojrzenie na twórczość autorki „Roty”, dlatego wzięli w niej udział zarówno literaturoznawcy, językoznawcy, jak i historycy, a także dydaktycy akademiccy zajmujący się wdrażaniem nowych koncepcji nauczania języka ojczystego i historii.  Na konferencji gościli przedstawiciele i przedstawicielki Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wileńskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Historii PAN, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu De Republika, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz pracownicy naszej uczelni.

Dzięki tak licznej reprezentacji różnych podejść metodologicznych, zaproponowanych przez uczestników konferencji udało się w sposób niezwykle interesujący przedstawić najróżnorodniejsze aspekty życia i twórczości Marii Konopnickiej, a także osadzić je w kontekście historycznym i kulturowym.

Obradom przysłuchiwali się oprócz pracowników i studentów naszej uczelni także licznie przybyli nauczyciele i uczniowie bydgoskich szkół podstawowych i średnich.

Fotorelacja z wydarzenia: ukw.edu.pl