Najlepsi kajakarze wśród studentów przyjadą do Bydgoszczy

Akademickie Mistrzostwa Świata w kajakarstwie odbędą się w dniach 16-18 września br. na torze w Brdyujściu. Organizatorem jest KU AZS UKW Bydgoszcz.

Bydgoszcz już od kilku lat jest areną zmagań rywalizacji studentów na najwyższym poziomie. AZS UKW organizował m.in. Akademickie Mistrzostwa Świata w strzelectwie sportowym, Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej, a teraz do grodu nad Brdą przybędą najlepsi kajakarze. - AZS UKW organizował już imprezy na wszystkich poziomach, zdobywał cenne doświadczenia i dzięki temu międzynarodowe federacje sportowe przyznają nam organizacje kolejnych imprez – podkreśla Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny.

Pierwszy akcent AMŚ w kajakarstwie zaplanowano już w czwartek, 15 września. O godz. 17:00 na Wyspie Młyńskiej odbędzie się wówczas uroczyste otwarcie imprezy, podczas której zaprezentują się wszyscy zawodnicy. Pierwsi zawodnicy przystąpią do rywalizacji w piątkowy poranek, a każdy dzień będzie kończył się ceremonią medalową. Mistrzostwa zakończą się w niedzielne popołudnie.

- W imprezie weźmie udział 159 zawodników z 18 krajów – z trenerami będzie to nieco ponad 200 osób. Spoza Europy przyjadą do nas m.in. reprezentacje Japonii, Iranu, Kanady. Najliczniejszą ekipę stanowią biało-czerwoni, będzie to 31 osób. Drużyny zaczną przyjeżdżać do Bydgoszczy już od poniedziałku – zapowiada Wiceprezes AZS-u UKW, prof. dr hab. Bernard Mendlik.

Organizacja takiej imprezy stała się też impulsem do poprawy warunków i unowocześnienia toru regatowego. Koszty pokryło Miasto, bo zrealizowana inwestycja będzie służyć też kolejnym imprezom organizowanym w Brdyujściu.

- Po rozmowach o organizacji tej imprezy Prezydent Rafał Bruski podjął decyzję o gruntownej modernizacji toru regatowego w Brdyujściu tak, aby był dobrze przygotowany do tak dużej imprezy jak AMŚ. Wyrównaliśmy tam nabrzeże i płytę główną, pociągnęliśmy światłowód do wieżyczki i wzdłuż całego toru regatowego. Wykonano nowy system nagłośnienia, progi startowe, drewniane odbojniki nabrzeża, switche. Wykonano i dostarczono nam specjalistyczną łódź. Wymieniono 500 sztuk bojek kierunkowych i najważniejsza inwestycja – zakupiono kwasoodporne liny stalowe i położono ich blisko 20 km. Cały koszt inwestycji to blisko 1,1 mln zł – wymienia dyrektor generalny Bydgoskiego Centrum Sportu, Adam Soroko.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców Bydgoszczy i regionu do kibicowania zawodnikom, a dojazd na Brdyujście ułatwi m.in. zwiększona częstotliwość środków komunikacji miejskiej. Na wodzie nie zabraknie oczywiście bydgoskich akcentów, z których najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Helena Wiśniewska. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio kilka dni temu mogła świętować kolejne sukcesy.

- Helena Wiśniewska w miniony weekend została potrójną mistrzynią świata U-23. Tutaj też powinna sobie poradzić. Bydgoskie kluby będą również reprezentować Remigiusz Nowaczyk, Krystian Krzyżanowski. Uważam, że nasza ekipa powinna dobrze zaprezentować się na tych mistrzostwach, bo dobrze zaprezentowali się na mistrzostwach świata i Europy – zapowiada dyrektor techniczny imprezy i obecny trener kajakarzy Zawiszy Bydgoszcz, Paweł Baraszkiewicz. -  Zapraszamy na tor regatowy, aby kibice mogli spotkać naszych zawodników, ale i reprezentantów innych krajów. Będą medaliści olimpijscy, mistrzostwie świata i Europy – zachęca wicemistrz olimpijski z Aten.

Więcej informacji znajduje się na stronie Akademickich Mistrzostw Świata w kajakarstwie.

Plakat w niebiesko-bialej tonacji. Po lewej stronie grafika rzeki. W centrum zdjęcie wiosła. Po prawej stronie zdjęcie uśmiechniętej Heleny Wiśniewskiej.W górnej części informacje organizacyjne. Na dole logotypy sponsorów

Poniżej fotorelacja z konferencji prasowej, która odbyła się 6 września br.