Dni Dziedzictwa Akademickiego na UKW

Biblioteka i Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w UKW serdecznie zapraszają 18 listopada o godz. 17.00 do Biblioteki UKW (ul. Szymanowskiego 3, I piętro, pracownia „Pamięć Bydgoszczan i Regionu”) na obchody Dni Dziedzictwa Akademickiego.

Program Dni Dziedzictwa Akademickiego na UKW

17:00 Prezentacja prac kierunku wzornictwo Politechniki Bydgoskiej i podsumowanie konkursu na  przygotowanie wizualizacji przestrzeni Biblioteki UKW pod kątem potrzeb kultury studenckiej. Wręczenie wyróżnień i dyplomów.

17:30 Otwarcie wystawy pt. „Kultura studencka. „Beanus” i inni. Co nam zostało z tamtych lat?”
Wystawa prezentuje bogate zbiory z daru Jerzego Serwińskiego dla Muzeum Uniwersyteckiego, jak również dokumenty przekazane przez dawnych studentów, wśród nich fotografie, zaproszenia, afisze, biuletyny i inne.
Prowadzenie: dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, dr Sławomir Łaniecki.

Po prezentacji zapraszamy na mały poczęstunek i towarzyskie spotkanie.

W Bydgoszczy działało od lat 60. XX wieku ponad 10 klubów studenckich związanych z Wyższą Szkołą Inżynieryjną (później ATR) i Wyższą Szkołą Nauczycielską (później WSP). Były to m.in. „U Alego”, „Beanus 70”, „Loszek” , „Zgniot”. W klubach królowała najlepsza muzyka współczesna. Zaczynali lub rozwijali swoją pasję, znani później w całej Polsce, m.in.: Andrzej Przybielski, Piotr Salaber, czy Walerian Krenz. Działały: teatry „Próba”, „Bez Próby”, „”Prosektorium”; kabarety: „Klika”, „Czacha”; zespoły „spółka z Zaułka”, „Tygiel”, „Magic”, „Green Grass”, kluby filmowe: „Benefis”, czy klub literatury fantastycznej: „Maskon”. I wiele, wiele innych osób i grup.

Studenci aktywnie uczestniczyli też w życiu miasta i regionu. Imprezy takie jak pojedynki międzyuczelniane, juwenalia, czy „Wóz Wagantów” wpisały się na długie lata w kalendarze wydarzeń. Dzięki aktywności klubów Bydgoszcz odwiedzali m.in.: „Dżamble”, Marek Grechuta, Krystyna Prońko, Ireneusz Dudek, Sławek Zwierzcholski, Maciej Zembaty, SBB, Adam Makowicz, Andrzej Dąbrowski, Jan Tadeusz Stanisławski, kabarety „TEY”, „Salon Niezależnych”, „Długi”. Józef Eliasz, jeden z liderów „Beanus 70” przełomu lat 70. i 80. XX w. tak wspomina klub: To było fantastyczne miejsce, które skupiało całą elitę kulturalną Bydgoszczy. To był nasz drugi dom.

Po lewej stronie czarno-białe zdjęcia przedstawiające kulturę studencką. Na środku i po prawej stronie informacje organizacyjne