Naukowcy UKW otrzymali granty przedwdrożeniowe

Zespoły badawcze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymały dofinansowanie swoich nowatorskich rozwiązań w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” na łączną kwotę 635 000 zł.

Celem konkursu jest wsparcie pracowników naukowych, w tym zespołów badawczych, działających na rzecz nauki, prowadzących aktywną działalność w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, w inicjowaniu współpracy z otoczeniem gospodarczym oraz w realizowaniu zadań, które doprowadzą do zastosowania wyników tych badań i prac na gruncie konkretnych rozwiązań rynkowych.

Projekt Inkubator Innowacyjności 4.0 realizowany jest przez Konsorcjum: UKW i Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UKW Spółka z o.o., z funduszy europejskich.

Beneficjenci konkursu:

• dr hab. inż. Mieczysław Cieszko, prof. uczelni – Innowacyjne, zautomatyzowane, mobilne stanowisko do skanowania 3D ludzi i innych obiektów zorientowanych pionowo;
  • mgr inż. Marek Isbrandt – Zastosowanie biopoliolu na bazie tłoczonego na zimno oleju lnianego do syntezy elastycznych pianek poliuretanowych dedykowanych przemysłowi meblarskiemu i tapicerskiemu;
  • dr inż. Katarzyna Kazimierska-Drobny – Prototyp karuzeli dla koni z opcją sterowania przy pomocy urządzeń mobilnych – Horse Walker ;
  • dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni – Opracowanie systemu nasączania i utrwalania kolorowych wydruków w technologii CJP;
  • dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni – Nowy uniwersalny kompozyt polimerowy napełniony odpadem podrukarskim;
  • dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. uczelni – Wykorzystanie odpadowej biomasy z produkcji rolnej do otrzymywania biopolioli stosowanych w technologii wytwarzania spienionych materiałów termoizolacyjnych;
  • mgr inż. Andrzej Szczepańczyk – Prototyp mobilnego systemu do pomiarów wybranych warunków środowiskowych przy użyciu BSP.

„Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowany jest ze środków europejskich w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.