Młotek sędziowski i stare książki na stole Młotek sędziowski i stare książki na stole

Ogólnopolska konferencja „Historia i dziedzictwo kodeksu karnego z 1932 r – w 90. rocznicę jego wydania”

Instytut Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Katedra Historii Doktryn Polityczno – Prawnych i Prawa Niemieckiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Historia i dziedzictwo kodeksu karnego z 1932 r – w 90. rocznicę jego wydania”, która odbędzie się on-line w dniu 30 listopada 2022 r.

Celem konferencji jest dyskurs nad założeniami kodeksu karnego z 1932 roku, jego wpływem na naukę i nauczanie prawa karnego w XX wieku w Polsce, a także jego dziedzictwem w kolejnych polskich kodyfikacjach karnych. Konferencja ma w założeniu charakter interdyscyplinarny, zatem zaproszenie do uczestnictwa kierujemy nie tylko do przedstawicieli nauk penalnych. ale także do historyków i socjologów.

Zagadnienia konferencyjne:

• Prace nad kodeksem karnym z 1932 roku,
  • Kodeksy zaborcze i ich wpływ na kształt polskiego prawa karnego,
  • Szkoła socjologiczna prawa karnego i jej wpływ na k.k. 1932,
  • Autorzy, współautorzy i krytycy k.k. 1932,
  • Przestępczość pod rządami kodeksu karnego z 1932 r.,
  • Polska koncepcja podżegania i pomocnictwa,
  • Środki zabezpieczające,
  • Przestępczość polityczna a normy kodeksu z 1932 roku,
  • Dziedzictwo kodeksu karnego z 1932 roku w polskim prawie karnym,
  • Kodeks karny z 1932 r. w kontekście europejskiego ustawodawstwa karnego,
  • Kodeks karny z 1932 roku a kodeksy z lat 1969 i 1997,
  • Dekodyfikacja prawa karnego po 1944 r.,
  • Nauczanie prawa karnego w XX wieku w Polsce,
  • Typy czynów zabronionych przewidywanych przez polskie kodeksy karne XX wieku.

Partnerem konferencji jest wydawnictwo CH Beck oraz Czasopismo Prawno-Historyczne.

Organizatorzy przewidują publikację najlepszych referatów na łamach Czasopisma Prawno - Historycznego.