Europejska nagroda #BeActive Education Award m.in. dla pracownika UKW

28 listopada 2022 roku w Brukseli, w siedzibie Komisji Europejskiej po raz ósmy został rozstrzygnięty europejski konkurs #BeActive Awards. W gronie zwycięskich projektów znalazła się Akademia Krokieta i Lamy. Wśród  osób pracujących nad Akademią Krokieta i Lamy – projektem edukacyjnym łączącym edukację z ruchem i zabawą – jest dr hab. Tomasz Frołowicz, prof. uczelni pracownik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Instytutu Kultury Fizycznej. Prof. Tomasz Frołowicz w zespole projektowym pełni rolę eksperta ds. edukacji i aktywności fizycznej.

Konkurs #BeActive Awards został powołany do życia, aby wyróżniać i wspierać projekty promujące aktywność fizyczną, ze względu na jej wagę dla zdrowia i jakości życia ludzi w każdym wieku. W 2022 roku europejski konkurs #BeActive Awards toczył się w czterech kategoriach: edukacja (Education), miejsce pracy (Workplace), lokalny bohater (Local Hero) oraz przez pokolenia (Across Generation). Więcej informacji o samym konkursie można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej. Na stronie konkursu można znaleźć krótkie informacje video o wszystkich nominowanych do nagród projektach.

W 2022 roku do konkursu zgłoszono ponad 60 projektów realizowanych na terenie całej Europy. Spośród wszystkich zgłoszeń, w każdej z czterech konkursowych kategorii wyłoniono po trzy projekty nominowane do zwycięstwa. Celem nagrody w kategorii edukacja jest wyróżnienie projektów, które podnoszą poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, korzystając z rozwiązań wykraczających poza typową aktywność sportową. W kategorii edukacja do zwycięstwa zostały nominowane: Akademia Krokieta i Lamy (z Polski), Chorwacka Federacja Sportu Szkolnego oraz Klub Żeglarski Mascalzone Latino (z Włoch). Akademia Krokieta i Lamy zwyciężyła w swojej kategorii.

Zespół Akademii Krokieta i Lamy tworzy materiały edukacyjne, głównie kilkuminutowe filmy, z których korzystają nauczyciele z uczniami w przedszkolach i szkołach podstawowych). Filmy zawierają typowe dla uczniów w tym wieku treści edukacyjne, jednak wszystkich uczestników zajęć wprawiają w ruch, łącząc naukę z aktywnością fizyczną i zabawą. W szczególnym 2022 roku Akademia Krokieta i Lamy przygotowała serię filmów, które w przedszkolach i szkołach pomagają integrować ukraińskie dzieci z polskimi rówieśnikami.

W imieniu twórców Akademii Krokieta i Lamy nagrodę w Brukseli odebrali liderzy projektu: Jakub Kalinowski oraz Piotr Sitkowski. Nagrodę odebrali z rąk Mariyi Gabriel, Komisarz ds. Innowacji, Nauki, Kultury, Edukacji i Młodzieży oraz Jakoba Forssmeda, Ministra do spraw społecznych i zdrowia publicznego szwedzkiego Rządu. Była też okazja do wspólnej fotografii wszystkich nominowanych do nagród. Nagranie z uroczystości wręczenia nagród #BeActive Awards jest dostępne na stronie konkursu, a jego krótszy fragment na fanpage'u Akademii Krokieta i Lamy.

Czternastego grudnia 2022 roku twórcy projektu mieli okazję do podwójnej uroczystości. W ramach zorganizowanej we Wrocławiu gali, oprócz świętowania zwycięstwa w #BeActive Education Awards, podsumowywano rok obecności Akademii Krokieta i Lamy we wrocławskich przedszkolach i szkołach. W gali uczestniczyli, oprócz twórców projektu, przedstawiciele władz Wrocławia oraz dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli i szkół korzystających z materiałów edukacyjnych Akademii Krokieta i Lamy. W programie gali były m.in. wystąpienia ekspertów projektu, w tym wykład dr. hab. Tomasza Frołowicza, pt. „Wynalazcy i odkrywcy”. Gala była również okazją do podziękowania ekspertom za udział w projekcie. Znalazł się również czas na wspólne zdjęcie osób współpracujących przy projekcie Akademia Krokieta i Lamy.