Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych - konferencja naukowa

Z przyjemnością pragniemy zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych", która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniach 1-2 czerwca 2023 r.

W organizowanej przez Wydział Nauk o Polityce i Administracji konferencji udział weźmie kilkudziesięciu naukowców, którzy prowadzą badania nad utopiami i dystopiami w różnych dyscyplinach naukowych. Goście konferencji, jak i prelegenci będą mogli dowiedzieć się o najnowszych wynikach badań w tym obszarze badawczym. Koncentrowanie się w badaniach nad utopiami i dystopiami ma niezwykle istotne znaczenie dla rozpoznania "alternatywnych rzeczywistości", które z biegiem czasu stać się mogą naszymi codziennymi realiami. Dotyczy to zarówno projektów zyskujących popularność jak transhumanizm, ale i tych mniej popularnych, których przejawem jest życie "utopijnych wspólnot".

Ostatnie dekady są też świadectwem boomu w produkcji przejawów kultury masowej, a treści tych przekazów niosą ze sobą między innymi literatura i kinematografia, czasami obiecując nam "lepszy świat", a nierzadko puentując ścieżkę którą podąża ludzkość wizjami dystopijnymi - świata ogarniętego wojną i totalitaryzmami. Ludzkość poszukuje ścieżek optymalnego rozwoju i postępu, ale też i trwania w czasie, balansując między utopią a dystopią. Wraz z dynamiczymi przemianami społecznymi i procesami politycznymi, takimi jak globalizacja, rewolucja przemysłowa 4.0, cyfryzacja, wkracza niepewność i znikają stabilne podstawy funkcjonowania społeczeństw. Stąd pojawiające się coraz częściej pytania o to, co nas czeka w przyszłości, jaka ta przyszłość może być, wydają się całkiem naturalne? Odpowiedź na te pytania może leżeć w wiedzy o utopiach i dystopiach. Zawsze bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że to, co dla jakiegoś ułamka pozostaje projektem utopijnym/dystopijnym, uzyska licznych adherentów i wysoki poziom poparcia społecznego. Utopie i dystopie zdradzają nam też ludzkie lęki i nadzieje, społeczne oczekiwania i frustracje, ukazują, wciąż zmieniające się relacje władzy i naturę społecznych nierówności.

Więcej informacji znajduje się na stronie konferencji utopiasdystopias.ukw.edu.pl.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji.

Współorganizatorami konferencji naukowej są Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu w Perugii. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Konferencja jest organizowana dzięki finansowaniu Ministerstwa Nauki i Edukacji w ramach programu "Doskonała nauka". Dofinansowanie 119 273 zł, całkowita wartość 138 273 zł.

Banner. U góry nazwa konferencji. Na środku nazwa konferencji i logo oraz grafika przypominająca metalowy glob. Na dole logotypy partnerów