Prof. Jakub Lipski z Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki

- Cieszę się, że wieloletnia praca zgodna z moimi zainteresowaniami i pasjami naukowymi spotkała się z uznaniem - powiedział dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni po otrzymaniu Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Pracownik Wydziału Literaturoznawstwa wyróżnienie odebrał podczas Gali Nauki Polskiej.

W miniony weekend w Toruniu odbył się Światowy Kongres Kopernikański połączony z Dniem Nauki Polskiej. Podczas uroczystej Gali nagrodzono wybitnych polskich naukowców, którzy mają na swoim koncie znaczne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. W pierwszej z kategorii nagroda indywidualna trafiła do dr. hab. Jakuba Lipskiego, prof. uczelni z Wydziału Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Badacz literatury został doceniony za realizację projektów naukowych poświęconych osiemnastowiecznej literaturze angielskiej, jej związkom ze sztukami wizualnymi oraz jej recepcji w Polsce.

- Nigdy nie starałem się ślepo wpisywać w najnowsze mody badawcze i cieszę się, że wieloletnia praca zgodna z moimi zainteresowaniami i pasjami naukowymi spotkała się z uznaniem. Nagrodzone osiągnięcia powstawały w bardzo przyjaznym i wspierającym środowisku akademickim, za co serdecznie dziękuję przede wszystkim Koleżankom i Kolegom z Katedry Literatur Anglojęzycznych oraz Wydziału Literaturoznawstwa – komentuje prof. Jakub Lipski. - Przyznana nagroda to dla mnie źródło ogromnej satysfakcji. Utwierdza mnie w przekonaniu, że warto dbać o jakość badań, stawiać sobie ambitne cele oraz aktywnie działać w środowisku międzynarodowym. Jest dla mnie jednocześnie motywacją do dalszej pracy w ramach realizowanych przeze mnie projektów naukowych - dodał naukowiec UKW.

Prof. Jakub Lipski realizuje obecnie trzy projekty naukowe, dofinansowane ze źródeł zewnętrznych:

• Interartystyczne konteksty rozwoju wczesnej powieści angielskiej (kierownik, grant NCN - Opus 19 - 2020/37/B/HS2/02093, 2021-2024),
  • Poetyka ciała w robinsonadzie anglojęzycznej (kierownik, grant NCN - Sonata 16 - 2020/39/D/HS2/02074, 2021-2023),
  • STERNEWS. Sieci recepcji w osiemnastowiecznych gazetach i magazynach: Laurence Sterne (mentor, kierownik: dr Mary Newbould, grant NCN - Polonez Bis 1 - 2021/43/P/HS2/01182, 2022-2024).

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych!

UKW – miejsce dla ludzi z pasją!