Nie tylko na dobranoc... Współczesne książki dla dzieci, ich tematy, formy, kondycja. Wykład mgr Lucyny Brzezinskiej-Eluszkiewicz

Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej oraz Komitet Okręgowy Literatury i Języka Polskiego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego zapraszają 20 kwietnia o godz. 16:30 na wykład mgr Lucyny Brzezinskiej-Eluszkiewicz Nie tylko na dobranoc... Współczesne książki dla dzieci, ich tematy, formy, kondycja. Wykład odbędzie się w Bibliotece UKW, ul. Karola Szymanowskiego 3, Aula B.

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się codziennie średnio 8 książek adresowanych do najmłodszego czytelnika, do dzieci.

Co wiemy o tych książkach? Jak się nie pogubić w ich mnogości? Gdzie szukać tego, czego potrzebujemy jako dydaktycy, wychowawcy, rodzice i dziadkowie? Co te książki mówią o nas i otaczającym nas świecie? Czy wszystkie książki opisane jako literatura dla dzieci są nią? Jak z pomocą książek dla najmniejszych wpływać na sprawy największe? Jak z pomocą współczesnych publikacji kształtować czytelnika, który w przyszłości sięgnie tak po Sienkiewicza, jak i po Gombrowicza?

Odpowiedzi na te i inne pytania postara się przedstawić bydgoszczanka, Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz, filolożka i biblioterapeutka, od wielu lat upowszechniająca czytanie, głównie w ramach pracy w Fundacji 12 Kamienica. W roku 2021 uhonorowana za działalność na tym polu przez Polską Sekcję IBBY (ang. International Board on Books for Young People). Autorka interdyscyplinarnych scenariuszy bazujących na współczesnej literaturze dla najmłodszych, które realizowane są w różnorodnych instytucjach, m.in. muzeach i bibliotekach. Animatorka kultury, w tym wielu działań międzypokoleniowych, która opracowała autorską metodę „sensorycznego czytania” najmłodszym pod nazwą Czytam Świat. Pracuje z książką dla dzieci na co dzień: z dziećmi, rodzicami, edukatorami, twórcami.

„A Rewolucję zrobią małe dzieci.
Bo tylko małe widzą wiatr zielony
Rysują domy, Koślawe ogromy".
(Stanisław Grochowiak)

Więcej informacji na stronie facebook TuCzyTam. Kamienica 12

Zapraszamy nauczycieli przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej, polonistów, literaturoznawców, psychologów i pedagogów, a także rodziców, dziadków, opiekunów oraz osoby związane z szeroko pojętą kulturą.

Czas trwania: 60 minut

mgr Lucyny Brzezinskiej-Eluszkiewicz