Ostatnie wolne miejsca na darmowe studia podyplomowe doskonalące w zakresie metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów

18 kwietnia 2023 roku rozpoczynamy rekrutację na studia podyplomowe doskonalące w zakresie metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów. Te wyjątkowe w skali kraju studia, które prowadzić będzie Wydział Pedagogiki UKW, zostały ponownie zamówione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Słuchacze będą kształcić się za darmo w trybie niestacjonarnym przez dwa semestry.

Studia adresowane są do:

• nauczycieli wychowania przedszkolnego – pedagodzy i pedagodzy specjalni
    pracujący z dziećmi w wieku przedszkolnym;

• nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – pedagodzy i pedagodzy specjalni pracujący z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym;

• nauczycieli przedmiotów, a szczególnie nauczycieli języka polskiego, pracujący
    w szkołach podstawowych;

w szkołach ponadpodstawowych;

• nauczycieli posiadający przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej dodatkowo zatrudnieni w oddziałach integracyjnych ogólnodostępnych (tzw. nauczyciele „wspomagający”) oraz asystenci ucznia;

• logopedów, psychologów i pedagogów szkolnych współpracujący z nauczycielami
    w diagnozowaniu potrzeb ucznia, wyznaczaniu wspierających działań wychowawczych i edukacyjnych oraz w realizacji wyznaczonego planu wychowawczo-edukacyjnego i okresowej ewaluacji postępów ucznia.

Uszkodzenia narządu słuchu, opóźnienia rozwoju mowy, niedokształcenia mowy o typie afazji, zaburzenia czynności językowych charakterystyczne dla autyzmu, wady wymowy, jąkanie i giełkot, deficyty kompetencji i sprawności językowych u dzieci z rodzin wielojęzycznych i wychowujących się w środowiskach wielojęzycznych, trudności językowe dzieci z rodzin posługujących się kodem ograniczonym, słyszące dziecko niesłyszących rodziców, trudnościami w uczeniu się czytania i pisania, dysleksja – to specjalne potrzeby edukacyjne wielu uczniów, z którymi nauczyciele muszą mierzyć się codziennie w swojej pracy. Szacuje się bowiem, że aż 30% wszystkich uczniów stanowią uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w zakresie słyszenia, rozumienia, mówienia, czytania i pisania oraz kompetencji i sprawności językowych.

Dzięki studiom podyplomowym nauczyciele zostaną wyposażeni w aktualną wiedzę teoretyczną i metodyczną. Słuchacze otrzymają możliwość wypracowania umiejętności praktycznych, które są konieczne do kierowania procesem rozwoju językowego dzieci i młodzieży dotkniętych trudnościami spowodowanymi przez uszkodzenia słuchu i opóźnienia rozwoju mowy.

Część metodyczno-praktyczna studiów będzie miała charakter warsztatowy i będzie połączona z badaniami pedagogicznymi w działaniu, prowadzonymi przez słuchaczy we współpracy z prowadzącymi zajęcia. Zajęcia na studiach podyplomowych będą prowadzić specjaliści pracujący w ośrodkach naukowych i edukacyjnych w Polsce.

Zachęcamy Państwa do rekrutacji on-line, decyduje kolejność zgłoszeń! Ilość miejsc ograniczona.

Link do rekrutacji: irka.ukw.edu.pl