Seminarium poświęcone aktualnym badaniom i zagrożeniom dotyczącym bezpieczeństwa żywności - relacja

Katedra Fizjologii i Toksykologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowała Seminarium naukowo-szkoleniowe poświęcone aktualnym badaniom i zagrożeniom dotyczącym bezpieczeństwa żywności, pasz i środowiska oraz wpływu zanieczyszczeń na organizm zwierzęcy.

W Seminarium uczestniczyli specjaliści tej tematyki z kraju, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej oraz branży paszowej, służby medycznej, naukowcy, sektor kontroli jakości żywności i pasz. Jednym z powodów organizacji seminarium było pismo Głównego Lekarza Weterynarii skierowane do Katedry Fizjologii i Toksykologii w związku z trudną sytuacją na rynku zbóż spowodowaną wojną na Ukrainie oraz wzrostem importu zbóż niskiej jakości z Ukrainy do Polski. Wykłady podczas seminarium wygłosili: prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, prof. dr hab. inż. Jan Grajewski oraz lek. wet. Katarzyna Łubiech.

Seminarium odbyło się w dniach 24-25 kwietnia 2023r. w Auli Mikotoksyn, a część praktyczna - w Laboratorium Badawczym Mikotoksyn. Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości finansowanym przez MEiN na Wydziale Nauk Biologicznych.

Tematy wystąpień:

• Cieślak A., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach,  Katedra Żywienia Zwierząt, Poznań, Polska
    Europejski zielony ład - praktyczne żywienie krów i faktyczna ochrona środowiska naturalnego
  • Grajewski J., Kosicki R., Skrzydlewski P., Soszczyńska E., Ałtyn I., Twarużek M., Uniwersytet, Kazimierza Wielkiego, Wydział Nauk Biologicznych, Katedra Fizjologii i Toksykologii, Bydgoszcz, Polska
    Wrażliwość zwierząt gospodarskich na pleśnie i mikotoksyny,
  • Łubiech K., Soszczyńska E., Twarużek M., Grajewski J., Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wydział Nauk Biologicznych, Katedra Fizjologii i Toksykologii, Bydgoszcz, Polska
    Zagrożenia mikrobiologiczne w żywieniu zwierząt.

U góry nazwa seminarium na niebieskim tle. Poniżej zdjęcia związane z wsią - krowa na pastwisku, świnie, ziarna zbóż, zboża. Na dole logotypy partnerów i organizatorów