Stoją na tle ścianki, od lewej delegacja UKW ubrana w garnitury, delegacja wojskowa ubrana w garnitury ru Stoją na tle ścianki, od lewej delegacja UKW ubrana w garnitury, delegacja wojskowa ubrana w garnitury ru

Porozumienie o współpracy pomiędzy 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy a UKW

16 maja 2023 roku w Sali Senatu zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy: cz.p.o. Ppłk Marcin Piwowarczyk, Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Kpt. Marcin Lis, Szef Sekcji s-9 Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC), Ppor. Julia Rozworowska-Wolańska, Młodszy Oficer Współpracy Cywilno-Wojskowej, Oficer Prasowy Jednostki, St. chor. szt. Jan Wenda, Starszy Podoficer Dowództwa oraz przedstawiciele Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor UKW, dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. Artur Laska, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, dr Wojciech Trempała, Prodziekan ds. Kształcenia WNoPiA oraz dr. hab. Łukasz Jureńczyk, prof. uczelni, Kierownik Katedry Polityki Bezpieczeństwa WNoPiA.

- Podpisanie umowy o współpracy z 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej jest dla naszego Wydziału ważnym wydarzeniem. Jako naukowcy gotowi jesteśmy aktywnie wspierać wszelkie działania służące podniesieniu bezpieczeństwa państwa. Traktujemy to jako element misji publicznej. Cieszymy się, że wyniki naszych analiz spotykają się z uznaniem przedstawicieli ważnych instytucji i jednostek wojskowych. Jesteśmy przekonani, że umowa przełoży się także na udoskonalenie oferty kształcenia na kierunkach Bezpieczeństwo narodowe (I stopień) i Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym (II stopień). W realiach współczesnych zagrożeń taka współpraca jest wyrazem nie tylko naszej odpowiedzialności, ale i wrażliwości na oczekiwania studentów - powiedział Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, dr hab. Artur Laska, prof. uczelni.

Podjęta współpraca będzie opierała się na realizacji poszczególnych celów:

• wzrostu liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym rezerw osobowych poprzez zaangażowanie partnerów społecznych do popularyzacji służby wojskowej oraz nabywania i podnoszenia indywidualnych umiejętności i zdolności obronnych;
  • tworzenia społecznego zaplecza Sił Zbrojnych RP, poprzez pozyskiwanie partnerów do działalności na rzecz obronności państwa oraz przygotowania kandydatów do służby wojskowej lub uzupełnienia rezerw osobowych;
  • pozyskiwania kandydatów do służby w Brygadzie poprzez zapoznawanie
    z działalnością Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej;
  • upowszechniania tradycji oraz promocji osiągnięć Brygady i UKW;
  • kształtowania wśród studentów UKW postaw patriotycznych, pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej;
  • prowadzenia działań promocyjno-informacyjnych dotyczących popularyzacji służby wojskowej i postaw proobronnych;
  • organizowania i prowadzenia wspólnych działań oraz przedsięwzięć szkoleniowych.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako jedna z wiodących instytucji edukacyjnych i naukowych w regionie kujawsko-pomorskim realizuje zróżnicowane przedsięwzięcia naukowe, dydaktyczne i kulturalne, spośród których duże znaczenie mają te z obszaru bezpieczeństwa, obronności, wojskowości i zarządzania kryzysowego.