31. Ogólnopolska Konferencja Psychologii Rozwojowej na Wydziale Psychologii UKW

Belka reklamująca wydarzenie, zdjęcie ceglanego Budynku Poczty Bydgoskiej nad Brdą

W dniach 1-3 czerwca 2003 na Wydziale Psychologii UKW odbywać się będzie 31. Ogólnopolska Konferencja Psychologii Rozwojowej. Ogólnopolska Konferencja Psychologii Rozwojowej jest wydarzeniem o długiej tradycji, jedną z najbardziej rozpoznawalnych cyklicznych polskich konferencji psychologicznych. Odbywa się co roku w wybranym przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka ośrodku i przyciąga uczestników z całego kraju, a także zagranicznych gości. Intencją organizatorów Konferencji jest integracja psychologów zajmujących się rozwojem człowieka, w tym środowisk akademickich i psychologów praktyków z całej Polski, wzajemna wymiana wiedzy i poglądów na tematy szczególnie istotne z perspektywy rozwojowej.

31. OKPR swym honorowym patronatem objęli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. dr hab. Jacek Woźny

Temat 31. OKPR koncentruje uwagę na rozwoju człowieka w stale zmieniającym się świecie. Kluczowym zagadnieniem są zmiany dokonujące się wraz z upływem czasu w systemie relacji jednostki z otoczeniem, w którym jest ona znaczącym podmiotem. Debata zostanie skierowana na wyzwania rozwojowe związane z utratą równowagi w stosunkach osoby ze środowiskiem na skutek zmian, jakie zachodzą w ostatnich latach zarówno w jednostce, jak i otoczeniu. Każda zmiana (wewnątrzpochodna lub/i zewnątrzpochodna) w relacji człowieka ze światem wymaga nowej regulacji aktywności by wykorzystać potencjał rozwoju ale też pomyślność życia. W szczególności chcemy podjąć poniższe kwestie: (1) Zdarzenia nienormatywne w rozwoju w kontekście współczesnych kryzysów: wojna, pandemia, katastrofy ekologiczne, kryzys ekonomiczny, (2) Rola postępu technologicznego w rozwoju człowieka i wynikające z niego możliwości i zagrożenia, (3) Postęp w sposobach pomiaru zmiennych i analizie danych stwarzający nowe możliwości badań nad rozwojem człowieka, (4) Natura zmian w zachowaniu i rozwoju oraz mechanizmy ich powstawania w obliczu nowych wyzwań środowiska, (5) Mocne oraz słabe strony przyjmowanych modeli teoretycznych i metod badania zjawisk rozwojowych, (6) Związki między teorią i praktyką psychologiczną w profilaktyce, korekcji oraz stymulowaniu zmian w zachowaniu i rozwoju.

Komitetowi Naukowemu 31. OKPR przewodniczy dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, prof. UWM, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, natomiast Komitetowi Organizacyjnemu dr Ludmiła Zając-Lamparska, prof. UKW, Kierownik Katedry Psychologii Ogólnej i Rozwoju Człowieka na Wydziale Psychologii UKW.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia: 31okpr.edu.pl