Grupa mężczyzn - zawodników, działaczy i sponsorów - pozuje do zdjęcia w hali Grupa mężczyzn - zawodników, działaczy i sponsorów - pozuje do zdjęcia w hali

Bydgoscy szczypiorniści z awansem do I ligi

KU AZS UKW Bydgoszcz wywalczył w minionym sezonie awans do I ligi piłkarzy ręcznych. To wielki sukces bydgoskiego szczypiorniaka i powrót po dekadzie do wyższej klasy rozgrywek.

Zakończony sezon rozgrywek II ligi piłki ręcznej przyniósł wiele emocji dla bydgoskich kibiców. KU AZS Bydgoszcz praktycznie przez cały rok utrzymywał się w czubie tabeli, ale kwestie awansu rozstrzygały się dopiero w ostatniej kolejce. Pierwszą trójkę dzieliły zaledwie dwa punkty – na pierwszym miejscu uplasował się zespół Sambora Tczew, drugie miejsce wywalczyli właśnie bydgoszczanie, a lokatę niżej znalazł się zespół z Morąga.

Dokładnie 10 lat temu szczypiorniści AZS-u UKW też cieszyli się z awansu do I ligi, chociaż okazała się to tylko jednoroczna przygoda. Mając w pamięci ten zły sezon, działacze bydgoskiego klubu szybko rozpoczęli przygotowania do rozgrywek i budowę składu na kolejny rok tak, aby w wyższej klasie pozostać na dłużej. - Celem zespołu jest w pierwszym sezonie rozgrywek w I lidze utrzymanie w tej klasie. Cieszymy się bardzo, że nasz młody zespół po wielu latach powrócił na I-ligowe parkiety - mówi Wiceprezes KU AZS UKW Bydgoszcz, prof. Bernard Mendlik. – Skład już został wzmocniony. Do Bydgoszczy trafi 3 zawodników MKS Nielby Wągrowiec, którzy mają za sobą grę w lidze centralnej: bramkarz – Amadeusz Dąbrowicz, kołowy – Adam Andrzejewski i skrzydłowy – Hubert Chomko. Z zespołu I-ligowego MKS Grudziądz do zespołu trafi rozgrywający – Łukasz Janicki – wylicza prof. Mendlik.

W zespole pojawią się też kolejni adepci UKS Iskry Bydgoszcz, którzy później na stałe mogą dołączyć do AZS-u. Wzmocniony zostanie również sztab szkoleniowy i do duetu Artur Markowski – Tomasz Burliński dołączy były reprezentant Polski, Szymon Ligarzewski, który w klubie zajmie się szkoleniem bramkarzy.

Przygotowania do nowego sezonu Akademicy rozpoczną na początku sierpnia. Pierwszy mecz w I lidze (gr. A) bydgoszczanie rozegrają 17 września w Wejherowie. Tydzień później odbędzie się inauguracja sezonu w Bydgoszczy spotkaniem ze Spartą Oborniki. W tej samej grupie jest również zespół MKS-u Grudziądz – pierwsze derby Kujaw i Pomorza czekają nas 7 października.

Udział zespołu w rozgrywkach nie byłby możliwy dzięki wsparciu Miasta Bydgoszcz, sponsorów, którzy dbają o sukcesywny rozwój zespołu, a także pomocy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.