Konkurs: Kształcenie na potrzeby gospodarki - Umiejętności w szkolnictwie wyższym

Konkurs ma na celu dostosowanie ofert uczelni do potrzeb rozwoju gospodarki oraz tworzenie lub modyfikacja programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Wysokość dofinansowania to aż 97%, a termin składania wniosków o dofinansowanie upływa 31 października 2023 roku. Konkurs kierowany jest do studentów oraz pracowników uczelni.

Priorytet 1: Umiejętności

Działanie 01.05: Umiejętności w szkolnictwie wyższym

Typy projektów przewidziane do realizacji w ramach konkursu: Dostosowanie oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji, Tworzenie lub modyfikacja programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

Termin naboru wniosków o dofinansowanie: 10.07.2023 – 31.10.2023

Poziom dofinansowania: 97%

Minimalny poziom wkładu własnego: 3%

Grupy docelowe: studenci oraz pracownicy uczelni. Pracownicy uczelni to osoby prowadzące lub wspierające proces kształcenia na kierunkach studiów objętych wsparciem, bez względu na formę zatrudnienia

Warunki udziału w konkursie:

  • Wnioskodawcą projektu jest uczelnia, która nie jest w likwidacji, nie wystąpiła do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów.
  • Poszczególne jednostki organizacyjne uczelni, które będą realizować działania w ramach projektu, nie posiadają w momencie złożenia wniosku negatywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na którymkolwiek z kierunków, w ramach których będą realizowane działania w ramach projektu.
  • Projekt obejmuje swoim zakresem merytorycznym wszystkie wskazane poniżej rodzaje działań, tworzące kompleksowy program wsparcia, realizowany na kierunku lub kierunkach studiów objętych wsparciem.
  • Wnioskodawca może złożyć wyłącznie 1 wniosek w naborze konkurencyjnym.
  • Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie studentki i studenci kierunku lub kierunków objętych wsparciem w projekcie oraz kadra zaangażowana w realizację procesu kształcenia na tym kierunku lub kierunkach.

Rodzaje działań przewidziane w ramach konkursu:

od a do d, przy czym zaproponowane w nich sposoby realizacji działań stanowią jedynie przykłady (katalog otwarty):

  1. tworzenie nowych lub modyfikacja istniejących programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub innymi podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno- gospodarczym
  2. realizacja dodatkowych elementów kształcenia, w tym elementów praktycznych, podnoszących kompetencje studentów, które mają wspomagać realizację efektów kształcenia, np.:
    − staże
    − kursy lub szkolenia
    − wizyty studyjne (w tym zagraniczne)
    − zajęcia dodatkowe prowadzone przez praktyków,

  3. realizacja działań zmierzających do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki, np.:
    − zajęcia wyrównawcze
    − zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe
    − działania prowadzące do rekrutacji świadomych kandydatów na kierunek lub kierunki objęte wsparciem w projekcie, w tym działania realizowane m.in we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i podmiotami działającymi na rynku pracy,

  4. rozwój kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia, w zakresie:
    − kompetencji cyfrowych (obligatoryjnie dla każdego uczestnika)
    − rozwoju świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji (obligatoryjnie dla każdego uczestnika)− projektowania uniwersalnego
    − przedsiębiorczości i komercjalizacji efektów badań naukowych
    − kompetencji dydaktycznych, w tym wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych, metodyki kształcenia
    − kompetencji merytorycznych
    − inne bezpośrednio związanych z aktywnością dydaktyczną lub naukowo-dydaktyczną poprzez m.in. udział w kursach lub szkoleniach lub stażach lub wizytach studyjnych (krajowych i międzynarodowych) i innych formach wymiany wiedzy i doświadczenia z praktykami działającymi zawodowo. Projekt nie musi obejmować działań związanych z podnoszeniem i nabywaniem kompetencji lub kwalifikacji nieokreślonych jako obligatoryjne (tiret 3-7)

Kryteria premiujące:

  • Uczelnia objęta projektem, na dzień złożenia wniosku, prowadzi sformalizowaną i udokumentowaną, co najmniej 12- miesięczną, współpracę z pracodawcami lub innymi podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym w zakresie praktycznych elementów kształcenia – 10 pkt.
  • Kierunek lub kierunki objęte wsparciem w projekcie wpisują się w obszary Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji województwa, w którym zlokalizowana jest uczelnia – 10 pkt.
  • Działania przewidziane do realizacji w projekcie są komplementarne wobec innych projektów realizowanych przez wnioskodawcę w ramach innych programów finansowanych z funduszy strukturalnych w perspektywie finansowej 2014-2020 lub 2021-2027– 10 pkt
  • Do realizacji projektu wnioskodawca zatrudni co najmniej 1 osobę z niepełnosprawnością, w wymiarze co najmniej ½ etatu – 5 pkt

Małgorzata Banaszak: mbanaszak@ukw.edu.pl; 52 323 67 77

Anna Królak: akrolak@ukw.edu.pl; 52 323 67 79

Katarzyna Biedunkiewicz: katarzyna.biedunkiewicz@ukw.edu.pl; 52 323 67 78