Prof. Yuriy Zorenko otrzymał 1,1 mln zł z Narodowego Centrum Nauki

Projekt realizowany przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy znalazł się na liście wniosków finansowanych w ramach konkursu OPUS 24+LAP/Weave Narodowego Centrum Nauki.

Projekt „Nowoczesne scyntylatory na bazie warstw monokrystalicznych złożonych tlenków: inżynieria transferu energii wzbudzenia w celu optymizacji ich właściwości” został dofinansowany kwotą 1 175 000 zł. Jego kierownikiem jest prof. dr hab. Yuriy Zorenko z Wydziału Fizyki UKW. Będzie on realizowany wespół z Akademią Nauk Republiki Czeskiej w Pradze.

Projekt ten jest związany z opracowaniem nowych rodzajów materiałów luminescencyjnych, opartych na roztworach stałych mieszanych związków granatów, orto- i pyro-krzemianów oraz perowskitów, przygotowanych w funkcjonalnych formach warstw monokrystalicznych i monokryształów. Materiały scyntylacyjne, zwykle oparte na różnych materiałach halogenkowych (w przeszłości) lub tlenkowych (obecnie), są szeroko stosowane do wykrywania promieniowania w wielu dziedzinach, takich jak fizyka wysokich energii, bolometria w poszukiwaniu rzadkich zdarzeń, monitoring radiacyjny środowiska naturalnego, bezpieczeństwo transportu, obrazowanie w medycynie, biologii, archeologii, niedestruktywna kontrola przemysłowa, oraz innych obszarach.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu OPUS 24+LAP/Weave znajdują się na stronie NCN.