Żegnamy prof. Huberta Grudzińskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 17 sierpnia 2023r. odszedł od nas dr hab. Hubert Grudziński, prof. uczelni. wspaniały Fizyk, ceniony Dydaktyk, Nauczyciel wielu pokoleń studentów, a dla nas – pracowników Wydziału Fizyki – serdeczny Przyjaciel, który zawsze zarażał nas swoim optymizmem i wspierał w dążeniach do naukowych celów.

Czarno-białe zdjęcie prof. Huberta Grudzińskiego

Dr hab. Hubert Grudziński uzyskał stopień doktora nauk fizycznych w zakresie fizyki –  specjalność: fizyka ciała stałego, w 1968 roku na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematem rozprawy doktorskiej był Wpływ lokalnej temperatury centrów luminezujących na anizotropię emisji fluorescencji roztworów. W 1986 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie fizyki – specjalność: fizyka cząstek elementarnych. Całe swoje życie zawodowe związał z dwoma uniwersytetami: Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którym pracował do roku 1999, a następnie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wielokrotnie przebywał na stażach zagranicznych, z których najdłuższy – który nazywał przygodą życia – to staż dydaktyczny w Libii. Profesor Hubert Grudziński dał się poznać jako wybitny Dydaktyk, uwielbiany i ceniony przez studentów. Za swoje naukowe i dydaktyczne dokonania, wielokrotnie był nagradzany przez władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz społeczność akademicką, m.in. w roku 2009 uzyskał Medal UKW Bene de Univesitate Meritus (Dobrze zasłużony dla Uniwersytetu).

Cześć Jego Pamięci!

Są pożegnania,
na które nigdy nie będziemy gotowi.
Są słowa,
które zawsze wywoływać będą morza łez.
I są takie Osoby, na myśl
o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień…

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 24 sierpnia 2023 r. o godz. 14:00 Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Józefa w Toruniu. Po Mszy Świętej odbędzie się ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Gałczyńskiego (II brama od ul. Gałczyńskiego) w Toruniu.