Dr Wojciech Wachowski przeprowadzi badania w Namibii w ramach projektu NCN

Dr Wojciech Wachowski z Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzyma 37 838 zł z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 7. Jest to dofinansowanie na realizację projektu Metafora śmierci i umierania w językach oshiwambo i otjiherero.

71 badaczek i badaczy zrealizuje pojedyncze działania naukowe dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki w czwartej rundzie konkursu MINIATURA 7. Otrzymają oni niemal 2,7 mln zł na badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy badawcze lub konsultacyjne.

Jednym z laureatów konkursu w obszarze nauk humanistycznych jest dr Wojciech Wachowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przeprowadzi on badania pilotażowe w Namibii w ramach wniosku pt. Metafora śmierci i umierania w językach oshiwambo i otjiherero.

Badaniem metaforyki śmierci i przemijania dr Wachowski zajmuje się od kilku lat. Owocem tych badań są artykuły naukowe oraz monografia pt. Metonymies and Metaphors for Death Around the World wydana w 2021 roku.

Działanie naukowe realizowane w ramach konkursu MINIATURA 7 będzie kontynuacją wyżej wymienionych badań. Tym razem jednak dr Wachowski zamierza skupić się na dwóch językach z rodziny bantu: oshiwambo i otjiherero. Pomysł na dokumentację metaforyki tych języków powstał podczas wizyty dra Wachowskiego na Uniwersytecie w Windhoek w Namibii w kwietniu 2023 roku.

Realizowane działanie naukowe pozwoli na lepsze poznanie języków oshiwambo i otjiherero i będzie stanowić uzupełnienie istniejącej literatury. Jest to badanie pilotażowe i zakłada miesięczny pobyt w Namibii, w trakcie którego dr Wachowski ma zamiar pozyskać materiał do analizy z artykułów prasowych, nekrologów, inskrypcji nagrobnych oraz wywiadów przeprowadzonych z użytkownikami wymienionych języków.