Naukowcy z UKW badają wodę na Alasce

Od 15 sierpnia zespół projektu „PER2Water” (Nr NCN 2021/41/B/ST10/02947) prowadzi badania terenowe w rejonie stacji arktycznej Toolik Field Station na Alasce.

Celem badań jest określenie potencjalnego wpływu topniejącej zmarzliny na skład chemiczny wód powierzchniowych, w szczególności na możliwość uwalniania ze zmarzliny związków organicznych z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Zespół w składzie: dr hab. Danuta Szumińska, prof. uczelni (kierownik projektu), dr Krystyna Kozioł, mgr inż. Sebastian Czapiewski (pracownicy UKW) ,prof. dr hab. inż. Żaneta Polkowska (Politechnika Gdańska) oraz dr Kamil Nowiński (Uniwersytet Gdański) będzie przebywać na Alasce do połowy września. Badania terenowe obejmują pobieranie prób wody i osadów wodnych oraz pomiary hydrologiczne badanych cieków i jezior.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Narodowego Centrum Nauki.