Projekt międzynarodowy dla zespołu naukowców z Wydziału Mechatroniki

Międzynarodowe konsorcjum przemysłowo-naukowe, w którym znaleźli się naukowcy z Wydziału Mechatroniki uzyskało dofinansowanie na realizację projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą Efektywna Technologia Regulacji Przepływowych Wentylatorów Osiowych (Effective Technology for Flow Parameters Adjustment of Axial Fans), w ramach programu EUREKA-Innovation Beyond Borders (2022-17911/NP/Open Call ETAF). Projekt jest przewidziany do realizacji w latach 2023-2025, a całkowity budżet projektu wynosi ok 2,8 mln zł.

Celem projektu jest opracowywanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz metod regulacji przemysłowych wentylatorów osiowych, poprawiających ich efektywność w szerszym zakresie eksploatacji. Pozwoli to na zmniejszenie zapotrzebowania energii tego typu urządzeń. W ramach realizacji projektu wykonany zostanie demonstrator wentylatora osiowego z nowym układem regulacji, który będzie przedmiotem badań weryfikacyjnych. W ramach projektu przewidziano również analizę środowiskową cyklu życia Life Cycle Assessment (LCA), a także testy materiałowe gotowej łopatki i kierownicy oraz testy terenowe.

Skład konsorcjum:

• Elmine sp.z.o.o – Polska
  • Politechnika Wrocławska – Polska
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego – Polska
  • UNIVERSITY OF  ŽILINA – Słowacja
  • ANAJ Slovakia – Słowacja

Ze strony UKW funkcję głównego wykonawcy i koordynatora w ramach konsorcjum będzie pełnił dr hab. inż. Marek Macko, profesor uczelni.