UKW wygrywa wioślarskie AME. Piękna rywalizacja na torze w Brdyujściu

Trzy niezwykłe dni, pełne emocjonujących wyścigów, przeżyli uczestnicy Akademickich Mistrzostw Europy w wioślarstwie w Bydgoszczy. Lejący się z nieba żar nie przeszkodził w osiąganiu świetnych rezultatów, a nasi reprezentanci z powodzeniem radzili sobie z mocnymi rywalami z kontynentu. Polacy zdobyli trzynaście medali, w tym aż sześć złotych. Najwięcej, bo osiem krążków, wywalczyli gospodarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Bydgoszcz ponownie była studenckim centrum sportów wodnych. Przed rokiem na miejscowym torze regatowym Brdyujście sprinterzy kajakowi mierzyli się ze sobą o medale Akademickich Mistrzostw Świata, a tym razem przedstawiciele 81 uczelni z 20 państw walczyli w ramach Akademickich Mistrzostw Europy w wioślarstwie. W odróżnieniu od poprzedniej imprezy tym razem dopisała pogoda, która momentami mogła dać się we znaki. Zawodnicy w komplecie wytrzymali jednak trudy rywalizacji w upalnym słońcu.

Dużo się działo w ten weekend. Dla nas było to duże przedsięwzięcie organizacyjne, logistycznie sportowe. Pogoda dopisała, a to w pewien sposób 50 procent sukcesu. To wpłynęło na atmosferę, gdyż studenci cały dzień mogli przebywać na torze i się integrować. Był też czas na relaks, rozmowy. Wszystko się udało – opowiada dr Katarzyna Domańska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego i prezes KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który był organizatorem AME 2023 w wioślarstwie.

W piątek i sobotę rozgrywano eliminacje i repasaże o awans do niedzielnych finałów. W ostatnim dniu AME 2023 w Bydgoszczy nie zawiedli polscy studenci. Reprezentanci naszego kraju z 11 uczelni wywalczyli łącznie trzynaście medali. Najlepiej poradziła sobie drużyna gospodarzy z UKW Bydgoszcz. Nasza reprezentacja zwyciężyła w klasyfikacji medalowej AME, zdobywając aż osiem krążków, w tym dwa złote. Te z najcenniejszego kruszcu – podobnie jak podczas AME 2022 w Stambule – padły łupem kobiecych osad UKW. Bydgoszczanki w składzie Małgorzata Strybel, Oliwia Kania, Izabela Gałek i Paulina Chrzanowska obroniły tytuł w konkurencji czwórek podwójnych, a dwie ostatnie zachowały też status mistrzyń w dwójce podwójnej. Dorobek UKW Bydgoszcz podczas AME 2023 w wioślarstwie uzupełniły cztery męskie srebra: w dwójce (Artur Zalewski, Adam Siewaszewicz) i czwórce wagi lekkiej (Zalewski, Siewaszewicz, Miłosz Jasiulewicz, Dawid Frącz-Zakrzewski), a także w czwórce bez sternika (Michał Witkowski, Kacper Twarowski, Piotr Dziewieczyński, Bartłomiej Sopoński) i ósemce (Witkowski, Olga Wnuk, Zalewski, Siewaszewicz, Twarowski, Dziewieczyński, Sopoński, Jasiulewicz, Frącz-Zakrzewski). Trzecie miejsca przypadły natomiast zawodnikom startującym w męskiej dwójce bez sternika (Witkowski, Dziewieczyński) i kobiecej ósemce (Monika Błaszczyk, Strybel, Wiktoria Szopińska, Klaudia Pankratiew, Wnuk, Gałek, Zuzanna Szczerba, Kania, Chrzanowska).

Ósemka była dla nas nowością, bo nie tak często pływamy długie wiosła. Cieszę się, że udało się zdobyć ten brąz. Jesteśmy zadowolone z obrony tytułów. Po prostu było super! – nie ukrywa Izabela Gałek z UKW Bydgoszcz. – Dla akademickich zawodników to fajna sprawa wystartować w AME, a dla nas była to przede wszystkim fajna zabawa. Lubimy adrenalinę, więc dla nas każde zawody są genialne. Fajnie poczuć coś innego niż presję i walkę o medale. Tutaj liczyła się przede wszystkim energia tych zawodów i radość z nich – dodaje.

Jak przyznają zawodnicy gospodarzy, pomocny był niosący się z trybuny doping ze strony najbliższych. – To motywujące, gdy płynę, a z trybun słyszę okrzyki moich bliskich kolegów, koleżanek czy innych. Jest to mega budujące, jestem bardzo zadowolona z naszych kibiców. Słyszeliśmy doping praktycznie od 400 metrów – opisuje Paulina Chrzanowska, uczelniana koleżanka Gałek i potrójna medalistka AME 2023.

Jak zapewniają władze AZS UKW Bydgoszcz, zakończone AME 2023 w wioślarstwie to nie koniec organizowanych przez nich akademickich imprez sportowych. Już w przyszłym roku czekają nas dwa finały w ramach Akademickich Mistrzostw Polski 2024. – Są już jakieś pomysły, a nawet częściowo przygotowana dokumentacja. Zawsze zaczynamy działania od rozmów ze związkami sportowymi, bo bez ich wsparcia merytorycznego trudno jest przygotować jakąkolwiek imprezę. Wiemy natomiast, że czekają nas finały AMP w piłce nożnej mężczyzn i tradycyjnie w wioślarstwie, która jest taką naszą koronną dyscypliną – dodaje Domańska.

 Patronat nad zawodami objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Partnerami wydarzenia byli miasto Bydgoszcz, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich, Bydgoskie Centrum Sportu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, Carrefour, Solid Security, Volvo Car Bydgoszcz, Pro-Serwis, Ziaja, Abramczyk i Fale Loki Koki.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Klasyfikacja drużynowa Akademickich Mistrzostw w wioślarstwie 2023 (w nawiasie medale złote, srebrne, brązowe)

  1. UKW Bydgoszcz - 8 (2, 4, 2)
  2. University of Aveiro (Portugalia) - 4 (2, 1, 1)
  3. University of Vienna (Austria) - 3 (2, 0, 1)