Kobiety w ruchu reformy życia - przestrzenie emancypacji - nowy projekt dry Magdaleny Długosz

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uzyskał finansowanie na realizację indywidualnego działania naukowego przez drę Magdalenę Długosz, adiunktę na Wydziale Nauk i Kulturze, w ramach konkursu Miniatura 7 Narodowego Centrum Nauki. Kwota dofinansowania to 45 113 zł.

Projekt pt. „Kobiety w ruchu reformy życia - przestrzenie emancypacji” ma na celu realizację badań pilotażowych na temat miejsca i roli kobiet w ruchu reformy życia (niem. Lebensreform) ze szczególną koncentracją na przestrzeniach, w których rozwijany był przez nie potencjał emancypacyjny. Zakłada wyodrębnienie z szerokiego spektrum zainteresowań ruchu tych obszarów i zagadnień, którymi kobiety zajmowały się najchętniej, a które jednocześnie wywarły największy wpływ na poszerzenie ich sprawstwa na początku XX wieku i otworzyły im nowe drogi samorealizacji. Przedmiotem badania będą charakter i formy nowych kobiecych modeli życia oraz nowej kobiecej ekspresji – w tym artystycznej, np. ekspresja związana ze światem roślin, wykorzystanie nowych mediów i relacja kobiet z szeroko rozumianą przestrzenią, zwłaszcza przez ruch (np. taniec, ale i pracę), a także wykraczanie poza zamknięte terytoria (miasta, domu, konwencji, rodziny).

Dowartościowanie stereotypowo kojarzonych z żeńskością materialności, zmysłowości, intuicji, pozasłownych, pozaracjonalnych sposobów poznania, wspólnotowości i bliskiego trosce kontaktu z otoczeniem było (i jest nadal) radykalnym gestem, zyskującym nową aktualność w obliczu katastrofy klimatycznej oraz związanych z nią wyzwań.

Działanie naukowe skupia się na początku XX wieku, uwzględni jednak również współczesny rezonans idei reformatorskich, które wypływają raz po raz w różnych obszarach życia i wywołują zainteresowanie w sztuce oraz kulturze popularnej. Projekt zaplanowany jest na 12 miesięcy.

Magdalena Długosz stoi przy rowerze. W tle ulica i zaparkowane samochody