Hartowanie przez niedokrwienie kończyn dolnych w populacji biegaczy długodystansowych - projekt dr. Błażeja Stankiewicza dofinansowany przez Narodowe Centrum Nauki

Dr Błażej Stankiewicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu „Wpływ treningu zdalnego hartowania przez niedokrwienie (RIPC) kończyn dolnych w populacji biegaczy długodystansowych na powysiłkowe nasilenie odpowiedzi zapalnej, metabolizm żelaza oraz nasilenie angiogenezy”. Kwota dofinansowania wynosi 49 858 zł.

RIPC to procedura polegająca na krótkich cyklach niedokrwienia i reperfuzji kończyn za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia krwi, chroniąca serce, mięśnie szkieletowe, mózg i inne tkanki przed niedokrwieniem i innymi formami stresu. Skuteczność RIPC została wykazana w randomizowanych badaniach klinicznych oraz w populacjach sportowców rekreacyjnych i zawodowych.

RIPC to silny bodziec wywołujący zmiany adaptacyjne w odsłoniętych tkankach, przygotowujący je na wtórny stres niedokrwienny i zwiększający sprawność ich funkcjonowania. Badania zmian zaobserwowanych w sercach, nerkach i wątrobach wykazały, że RIPC przyczyniają się do indukcji zmian w ekspresji genów różnych szlaków metabolicznych. Zmiany stężenia mRNA najczęściej dotyczą genów związanych ze stanem zapalnym, które są ściśle związane z metabolizmem żelaza (podwyższona ferrytyna - rola ochronna przed długotrwałym niedokrwieniem i zależnym od Fe tworzeniem reaktywnych form tlenu.

Bazując na swoich doświadczeniach sportowych i trenerskich w zakresie biegów średnich i długich, dr Stankiewicz w swojej pracy naukowej skupia się na badaniach mających na celu wsparcie procesu treningowego sportowców amatorskich i wyczynowych. W zaplanowanym badaniu sprawdzi skuteczność procedury RIPC u biegaczy amatorów. W tym celu zwerbowana zostanie grupa zawodników, amatorów regularnie uprawiających biegi długodystansowe. Wolontariusze dwukrotnie na przestrzeni trzech tygodni poddani zostaną intensywnej próbie biegowej. W okresie między próbami wysiłkowymi badani w dwóch grupach realizować będą zadania związane z procedurą RIPC. Materiał badawczy zebrany na początku i końcu eksperymentu zostanie poddany analizie biochemicznej i statystycznej. - Mam nadzieję, że uzyskane w ten sposób wyniki pozwolą na zweryfikowanie skuteczności tej metody jak również poszerzenie wiedzy w zakresie zrozumienia mechanizmów jej działania - podsumowuje autor projektu.

Błażej Stankiewicz, w stroju sportowym, biegnie po drodze w lesie