Zdjęcie archiwalne: Wanda Poznańska, donatorka Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, siedzi wśród czterech mężczyzn Zdjęcie archiwalne: Wanda Poznańska, donatorka Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, siedzi wśród czterech mężczyzn

Relacja z Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kobiety w dyplomacji: wyzwanie czy misja” w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, 17 listopada 2023 r.

„Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane – powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz by zostało zrobione – powierz to kobiecie” (Margaret Thatcher). O Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kobiety w dyplomacji: wyzwanie czy misja”.

Za nami międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona służbie zagranicznej kobiet. Organizatorem tego międzynarodowego przedsięwzięcia był Wydział Historyczny i Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a także: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Platforma „Małżonki Ukraińskich Dyplomatów”.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Polsce JE Wasyla Zwarycza, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Jacka Woźnego.

To dwudniowe wydarzenie (16 – 17 listopada) odbywało się w Warszawie (Wydział Neofilologii UW) oraz w Bydgoszczy (Biblioteka UKW). Dzień bydgoski rozpoczynała wizyta w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. W tym właśnie miejscu, rola kobiet w dyplomacji wybrzmiewa szczególnie donośnie. Goście zapoznali się z muzealną kolekcją oraz wystawą jubileuszową.

Obrady odbywały się w Auli Biblioteki Uniwersyteckiej. Konferencję otworzył prof. Jacek Woźny Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Słowo wstępne wygłosili prof. Marek Zieliński Dziekan Wydziału Historycznego, prof. Iryna Matiash ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Vitalii Bilyi Radca Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Krzysztof Sikora Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Wysłuchaliśmy zajmujących referatów oraz dyskusji, której uczestniczkami były przede wszystkim kobiety z ogromnym doświadczeniem i praktyczną wiedzą o służbie zagranicznej. Panie kierujące placówkami dyplomatycznymi, żony ambasadorów i polityków, znawczynie tajników protokołu dyplomatycznego.

Wśród prelegentek, m.in. prof. Tetiana Izhevska – Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej (2006–2019), a także w Suwerennym Zakonie Maltańskim (2008–2019), zastępca przewodniczącego Komitetu Narodowego Ukrainy ds. UNESCO, Maria Lorentowicz-Zagalak – Konsul Honorowa Serbii w Bydgoszczy, Nataliia Beshta – żona Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Królestwie Tajlandii (2015-2021) oraz w Laosie i Birmie (2017-2021), Esma Adzhiieva – przewodnicząca organizacji publicznej „Alyem”, niezależna doradczyni Ministra Kultury Ukrainy (2017–2019), wiceprzewodnicząca Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy ICIP (2019–2022), prof. Helena Głogowska z Wydziału Historycznego UKW, i in.

Do zgromadzonych kilka słów skierowała wirtualnie Pani Barbara Teresa Duchowska, donatorka Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, żona Kazimierza Duchowskiego (1936 – 2021) Ambasadora RP w Kostaryce, Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali, Panamie i Belize, a także w Kambodży.

Uczestniczki konferencji szukały odpowiedzi na pytania czy istnieje kobieca dyplomacja? Jaką rolę pełnią żony dyplomatów w polityce międzynarodowej?

Poruszono wiele ważkich tematów. Mowa była o problemach z jakimi mierzą się kobiety w dyplomacji, o wyborach które muszą podejmować, o poświęceniu i drodze „pod prąd”.

oprac.: dr Aleksandra Jankowska
fot.:  Christian LeBlanc

Konferencja „Kobiety w dyplomacji: wyzwanie czy misja” została objęta honorowym patronatem:

• Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza
  • Ambasadora Ukrainy w Polsce JE Wasyla Zwarycza
  • Rektora Uniwresytetu Kazimierza Wielkiego prof. Jacka Woźnego

logotypy w dwóch linijkach, w pierwszej: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Ambasada Ukrainy w RP, UKW, w drugiej linijce napis Organizaotrzy: Studium Europy Wschodniej UW, Wydział Historyczny UKW, UMK w Toruniu