Konferencja Naukowa „Współczesna Biologia - osiągnięcia i wyzwania”. Relacja z obchodów Jubileuszu 30-lecia kierunku Biologia na UKW

Uczestnicy konferencji, kilkadziesiąt osób stoi na auli i pozuje gremialnie do zdjęcia
15 listopada 2023 roku w Auli Laboratorium Badawczego Mikotoksyn Wydziału Nauk Biologicznych UKW odbyła się Konferencja Naukowa „Współczesna Biologia - osiągnięcia i wyzwania”. Kierunek Biologia świętuje jubileusz 30-lecia na Uniwersytecie.

Pierwszą absolwentką kierunku była między innymi obecna Pani Dziekan WNB dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, która powitała gości oraz przedstawiła informację o „Biologii dziś”. Kształcenie na kierunku Biologia zaprezentowała również absolwentka dr Renata Hoffmann, Prodziekan ds. Kształcenia. O badaniach, projektach, rozwoju naukowym Wydziału Nauk Biologicznych opowiedział Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Jarosław Burczyk. Nie obyło się też bez wspomnień Dziekanów poprzednich kadencji prof. dr. hab. Sławomira Kaczmarka i dra hab. inż. Grzegorza Kłosowskiego, prof. uczelni.

Życzenia i listy gratulacyjne przekazali również Dziekani zaprzyjaźnionych Wydziałów: dr hab. Helena Ostrowicka, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Pedagogiki, dr hab. Artur Laska, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji oraz dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni - Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych.

Po części oficjalnej głos oddano absolwentom, którzy przedstawili swoje osiągnięcia naukowe.

• Wykorzystanie nabytej wiedzy biologicznej w praktyce diagnosty laboratoryjnego - mgr Joanna Buharowska-Donten
  • Z Bydgoszczy do Papui Nowej Gwinei: zmagania ekologa - dr Piotr Szefer
  • Tu się zaczęła moja przygoda, czyli jak zostałam dendrolożką - dr Anna Jasińska
  • Ochrona herpetofauny w Bydgoszczy i jej okolicach - mgr Barbara Szulc
  • W pogoni za marzeniami – jak stałem się ornitologiem? - mgr Dawid Kilon

Wyniki badań poszczególnych Katedr WNB zostały przedstawione w formie 9 posterów.
Następnie uroczystości odbyły się  w Ogrodzie Botanicznym, w którym odsłonięto 4 nowe drewniane, białe ławki stylizowane na okres przedwojenny. Ławki ufundowali: Państwo Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski, absolwenci kierunku biologia 1993-1996, prof. dr hab. inż. Jan Grajewski oraz dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, Dziekan WNB. Pierwsze ławeczki stanęły wokół zegara słonecznego bydgoskiego Botanika.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w Fabryce Lloyda, podczas której dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni otrzymała statuetkę „Sukces od studenta do profesora” przyznawaną przez Stowarzyszenie Absolwentów UKW. Po kolacji uczestnicy konferencji wysłuchali koncertu muzyki Fado, muzyków z Lizbony w ramach ich trasy koncertowej Dona Filipa.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy, Prof. dr hab. Jacek Woźny - JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Projekt pt. Konferencja Naukowa „Współczesna Biologia - osiągnięcia i wyzwania" został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała Nauka” w ramach modułu „Wsparcie konferencji naukowych”. Wartość dofinansowania 36 300,00 zł, całkowita wartość: 44 300,00 zł.

Forotelacja: ukw.edu.pl

fot. Magdalena Sikorska-Cupa