Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Andrzejem S. Dyszakiem i „Nowym słownikiem gwary miejskiej bydgoszczan”

W najbliższą środę 29 listopada 2023 roku o godzinie 18.00, na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku, odbędzie się spotkanie autorskie z profesorem Andrzejem Dyszakiem.

Tego wieczoru przeniesiemy się w świat gwarowej magii Bydgoszczy podczas prezentacji najnowszego słownika gwary miejskiej autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Dyszaka, który jest twórcą również pierwszego słownika z 2008 roku. Dzisiejsza edycja, pt. „Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan” jest wzbogacona o liczne unikalne hasła. Tym razem korzenie słów, wyrażeń i zwrotów sięgają nie tylko trzytomowej powieści Jerzego Sulimy-Kamińskiego, ale także opowiadań innych utalentowanych bydgoskich pisarzy, takich jak Tadeusz Nowakowski czy Wiesław Rogowski.
Słownik to prawdziwa skarbnica lokalnej kultury i historii, zgromadzona dzięki zaangażowaniu zainteresowanych mieszkańców, w tym także internautów. Ułożony alfabetycznie, z trzema pomocnymi indeksami, podzielony jest na dwie części i stanowi fascynującą podróż przez słowotwórczy krajobraz Bydgoszczy.

slownik

Andrzej Dyszak jest profesorem nauk humanistycznych, językoznawcą, wieloletnim nauczycielem akademickim zatrudnionym w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Swoje zainteresowania językiem polskim skupił początkowo na składni predykatowo-argumentowej, morfologii czasowników i rzeczowników, semantyce oraz leksykologii i leksykografii. Obecnie są to głównie zjawiska fleksyjne i leksykalne współczesnej polszczyzny; analizuje język literatury polskiej XX wieku, bada odmiany współczesnej polszczyzny: środowiskowe (w ramach queer studies zajmuje się lawendową lingwistyką) i regionalne (przede wszystkim opisuje gwarę bydgoską). Jest rzeczoznawcą MEN ds. podręczników szkolnych (opinie językowe), w tym: podręczników do języka polskiego (opinie językowe i merytoryczno-dydaktyczne). Wiosną 2023 r. uzyskał stypendium Prezydenta Bydgoszczy na realizację zadania z zakresu twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury, w wyniku czego powstał Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan".

Zapraszamy!
Wstęp wolny.

Więcej na temat spotkania: biblioteka.bydgoszcz.pl, visitbydgoszcz.pl oraz na FB