Konkurs dla młodych uczonych o nagrodę im. Artura Rojszczaka

Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej kolejny raz ogłasza konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka. Nagroda jest przeznaczona dla młodych uczonych wyróżniających się nie tylko dorobkiem naukowym, ale przede wszystkim humanistyczną postawą i umiejętnością przekraczania barier wąskich specjalizacji.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną w wysokości 5000 zł przyznawaną młodym doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat od złożenia wniosku. Kandydatów do Nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe. Termin składania wniosków przez członków Klubu upływa 31 stycznia 2024 roku. Regulamin Nagrody, informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów oraz informacje o dotychczasowych laureatach Nagrody dostępne są na stronie internetowej Klubu Stypendystów oraz w zamieszczonym pliku pdf.

Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zrzesza lauretaów programów stypendialnych FNP adresowanych do osób po doktoracie, tj. Kolumb, Homing/Powroty, Homing-Plus, Pomost, Mistrz, oraz liderów projektów Team, Welcome, Focus i Idee dla Polski.

Do celów Klubu należą:

• interdyscyplinarna i międzypokoleniowa integracja stypendystów FNP,
  • działania wspierające naukę i propagujące etos naukowca oraz nauczyciela,
  • krzewienie dobrej praktyki naukowej i podnoszenie kwalifikacji,
  • wspieranie działań promujących naukę,
  • także wzajemna pomoc stypendystom w sytuacjach losowych.

Członkowie Klubu organizują co roku spotkania, w których, poza stypendystami i przedstawicielami FNP, biorą udział zaproszeni goście specjalni i naukowcy uznawani za autorytety w swojej dziedzinie. Spotkania te są okazją do wzajemnego zaprezentowania swoich zainteresowań badawczych, dyskusji, nawiązywania przyjaźni. Inną formą aktywności Klubu jest cykl szkoleń liderów, które mają za zadanie doskonalenie umiejętności z zakresu psychologii komunikacji, zarządzania czy zdobywania funduszy na prace badawcze oraz przygotowywanie stypendystów do pełnienia kierowniczych stanowisk na wyższych uczelniach. Dodatkowo Klub organizuje także sympozja naukowe będące platformą do nawiązywania współpracy interdyscyplinarnej.

Historia Klubu naznaczona jest bolesnym zdarzeniem - tragiczną śmiercią dr Artura Rojszczaka, założyciela i animatora Klubu. Dla uczczenia Jego pamięci Klub ustanowił nagrodę Jego imienia, przyznawaną corocznie młodym doktorom wyróżniającym się osobowością, humanizmem, pasją naukową oraz dorobkiem badawczym.