Ponad 4 mln zł z NCBiR na rozwój informatyki i mechatroniki

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzyma 4,2 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu FERS Kształcenie dla branż w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Skorzystają na tym studenci informatyki i mechatroniki.

Głównym celem projektu jest modyfikacja programu kształcenia na kierunkach informatyka i mechatronika na UKW oraz podniesienie kompetencji przez 170 studentów i 18 nauczycieli akademickich. Będzie to kolejny etap dostosowania oferty uczelni do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

W modyfikację istniejącego programu kształcenia zostaną włączone firmy i instytucje z branży rolniczej. Tym samym studenci informatyki i mechatroniki będą również poznawali zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych, aspektów środowiskowych, energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju.

Poza zmianą w zakresie dydaktyki, projekt obejmuje zajęcia wyrównawcze, seminaria, wydarzenie "Dzień Młodego Inżyniera", kursy, szkolenia, staże, wizyty studyjne i udział w pracach branżowych zespołów projektowych oraz tworzenie kooperacyjnych prac dyplomowych. Dzięki modyfikacji programu kształcenia studenci będą lepiej przygotowani do pracy w branżach kluczowych dla rozwoju gospodarki, takich jak rolnictwo czy OZE.

Natomiast kadra Wydziału Mechatroniki i Wydziału Informatyki weźmie udział w szkoleniu z kompetencji cyfrowych, na rzecz zielonej transformacji, podstaw projektowania uniwersalnego oraz pakiet szkoleń merytorycznych

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym – Państwowym Instytutem Badawczym (ITP)-Falenty-reprezentującym branżę rolniczą.