Uczestnicy konferencji w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum Uczestnicy konferencji w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum

Za nami Konferencja "Edukacja ma znaczenie"

16 stycznia 2024 r. odbyła się konferencja pt. "Kultura Innowacji w Edukacji. Edukacja, która ma znaczenie. Z doświadczeń International School of Bydgoszcz", której organizatorem była Katedra Dydaktyki i Studiów nad Kulturą w Edukacji Wydziału Pedagogiki UKW i International School of Bydgoszcz.

Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym JM Rektora UKW prof. dr. hab. Jacka Woźnego oraz Dziekan Wydziału Pedagogiki UKW dr hab. Heleny Ostrowickiej,prof. uczelni.

Celem konferencji było wsparcie nauczycieli i pedagogów w kreowaniu wielokulturowego środowiska uczenia się oraz otwarcie środowisk, którym bliska jest edukacja, na współpracę w budowaniu kultury przedszkola/szkoły i kultury grupy przedszkolnej/klasy szkolnej jako "przestrzeni" dla innowacji.

Program konferencji obejmował:

• sesję plenarną pt. Innowacje - Zmiana. Konteksty - dylematy. Refleksja nad kategoriami pulsującymi w przestrzeni innowacji.,
  • sesję Coffee table discussons pt. "Edukacja, która ma znaczenie. Z doświadczeń International School of Bydgoszcz (ISOB). Kategorie pulsujące w przestrzeni innowacji ISOB.,
  • sesję posterową,
  • kawiarnię innowatorów.

Pierwsza część konferencji została zaproponowana przez pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: prof. dr hab. Ewę Filipiak, prof. dr. hab. Romana Lepperta, dr Małgorzatę Karwasz. Moderatorem drugiej części była Imisława Bugeja, dyrektor International School of Bydgoszcz, która przedstawiła wizję, założenia i filozofię pracy ISOB, wprowadzając w problematykę Coffee table discussons prowadzone przez nauczycieli ISOB. Sesja posterowa i Kawiarnia Innowatorów stworzyły przestrzeń interaktywną z udziałem badaczy, nauczycieli ISOB oraz uczestników konferencji dla dzielenia się doświadczeniem i obudziła gorącą dyskusję.

Wydarzenie przyciągnęło grono osób, którymi byli przedstawiciele środowisk akademickich, nauczyciele: przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych alternatywnych szkół z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, podlaskiego, a także przedstawicieli instytucji tj. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli, Urząd Miasta Bydgoszczy.

Planowane są kolejne spotkania kontynuujące pogłębienie podjętych wątków. Już wkrótce konferencja z udziałem sieci Wiosna Edukacji (5-6.04.2024) i Ecole Moderne Celestyna Freineta (18-19.10.2024). Więcej na stronie kulturaedukacji.ukw.edu.pl .

Całą fotorelację można obejrzeć w naszej galerii.