Zmarł prof. Jan Lach

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. hab. Jana Lacha, prof. uczelni. Długoletni i szanowany członek naszej społeczności akademickiej zmarł 29 stycznia w wieku 88 lat.

Dr hab. Jan Lach, prof. nadzw. urodził się 29.04.1936 r. w miejscowości Łodzia (dawne woj. Bydgoszcz). W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W latach 1964-1971 pracował w Studium Nauczycielskim w Łowiczu i Toruniu. Od 1971 r. pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, a do roku 2006 - w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na tej uczelni zdobywał kolejne szczeble naukowej kariery: od starszego wykładowcy po profesora. W latach 1977-1983 był kierownikiem Zakładu Dydaktyki Muzyki w Instytucie Wychowania Muzycznego, a od 1984 r. kierował także Pracownią Dyrygowania i Zakładem Praktyki Instrumentalnej.

Rozgłos zyskał jako twórca i dyrygent uczelnianych zespołów chóralnych powstałych przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy: Chóru Akademickiego i szczególnie Zespołu Pieśni Dawnej. Z Zespołem Pieśni Dawnej koncertował na terenie całego kraju, a także w Niemczech, Czechosłowacji, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Zyskiwał nagrody i wyróżnienia na Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1986, 1988) i na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1987). Wychował pokolenia dyrygentów chóralnych.

Przy realizacji poważniejszych pozycji repertuarowych współpracował z Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i Wrocławską Orkiestrą Kameralną. Jako członek Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (wyróżniony złotą odznaką z laurem) pełnił funkcję kierownika artystycznego do spraw chórów Oddziału Bydgoskiego. Zasiadał w jury licznych wojewódzkich i krajowych konkursów chóralnych. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Honorowym Casimirus Magnus Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Cześć Jego Pamięci!

Czarno-białe zdjęcie prof. Jana Lacha

Pogrzeb odbędzie się 2 lutego o godz. 10:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej 22 w Bydgoszczy.