Warsztaty "Sporty Niewidomych"

W dniach 25-27 kwietnia 2024 roku Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej UKW będzie organizatorem Warsztatów Wyszehradzkich "Sporty Niewidomych". Pierwsze Warsztaty odbyły się na Węgrzech w miejscowości Győr i dotyczyły sportów zimowych. Tym razem to Bydgoszcz będzie gościła młodzież z niepełnosprawnościami i ich opiekunów z Republiki Czeskiej, Słowacji oraz Węgier. Grant Wyszehradzki „Empowerment of inclusive healthy lifestyle of persons with disability through physical activity” dotyczy podejmowania przez społeczności lokalne działań włączających osby z niepełnosprawnościami w sport i aktywność fizyczną.

Goście z Republiki Czeskiej, Węgier oraz ze Słowacji zakwaterowani będą w Hotelu "Zawisza".

Patronat Honorowy nad Warsztatami objęli:

• Radosław Sikorski - Minister Spraw Zagraniczych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Michał Sztybel - Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
  • Rafał Bruski - Prezydent Bydgoszczy.

26 kwietnia od godziny 8:00 do godziny 11:00, na kortach tenisowych "Zawiszy" Bydgoszcz rozpoczną się warsztaty dotyczące tenisa ziemnego niewidomych. Warsztaty przygotuje Polski Związek Tenisowy, Kujawsko-Pomorski Związek Tenisowy, Fundacja "Widzimy inaczej", Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Klub Sportowy Niewidomych "Łuczniczka".

Następnie od godziny 11:30 do 13:30, w Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW przy ulicy Sportowej 2, odbedą się zawody sportowe bydgoskich szkół dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami:

• Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a,
  • Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej i nie słyszącej, ul. Akademicka 3,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3, ul. Graniczna 12,
  • Zespół Szkół nr 7 w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa nr 48 z Oddziałami dla. Słabosłyszących, XVII Liceum Ogólnokształcące dla Słabosłyszących, ul. Waryńskiego 1,
  • Zespół Szkół nr 30 Specjalnych. ul. Jesionowa 3a,
  • Zespół Szkół nr 31 Specjalnych, ul. Fordońska 17,
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna, ul. Grunwaldzka 41.

Zajęcia poprowadzą: dr Tomasz Kowalik, mgr Łukasz Pabianek, mgr Małgorzata Pezala.

Od godziny 15:30 do 17:00 w auli Biblioteki Głównej UKW odbędzie się spotkanie robocze uczestników grantu wyszehradzkiego, reprezentujących:

• Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy,
  • Uniwersytet w Gyor,
  • Uniwersytet Masaryka w Brnie,
  • Fundację "Emila" z Brna,
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Spotkanie dotyczyć będzie sukcesów, ale także problemów z jakimi spotykają się na co dzień organizatorzy sportu osób z niepełnosprawnościami oraz zawodnicy w województwie kujawsko-pomorskim.
Do udziału w spotkaniu roboczym organizatorzy zaprosili:

• Marka Macko Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Pawła Bednarskiego Pełnomocnika Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami,
  • Annę Niewiadomską Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Równego Traktowania,
  • Tomasza Kamińskiego Pełnomocnika Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Uzależnień, HIV i AIDS,
  • Sławomira Łanieckiego Pełnomocnika Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Dziedzictwa Historycznego,
  • Radosława Cichańskiego Pełnomocnika Prezydenta Bydgoszczy ds. Osób z Niepełnosprawnościami,
  • Dyrektorów bydgoskich Ośrodków Szkolno-Wychowawczych,
  • Prezesów bydgoskich klubów dla niepełnosprawnych: "Start" Bydgoszcz, "Łuczniczka" Bydgoszcz.

W godzinach wieczornych bezpośredni uczestnicy grantu z Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier oraz z Polski wezmą udział w rejsie Bydgoskim Tramwajem Wodnym - wycieczka ufundowana przez Urząd Miasta Bydgoszczy.

27 kwietnia odbędą się warsztaty: gry drużynowej goalball, tenisa sonicznego tzw. showdown, strzelectwa sportowego niewidomych. Warsztaty odbędą się w hali sportowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ul. Chodkiewicza 30. Organizatorem warsztatów jest Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Klub Sportowy Niewidomych „Łuczniczka” Bydgoszcz.

dr Adam Szulc
Kierownik i koordynator Warsztatów "Sporty Niewidomych"

Logotypy partnerów i sponsorów warsztatów