XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA

Już w najbiższą sobotę 11 maja rozpocznie się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA 2024, który potrwa do końca miesiąca. Niezwykle bogaty program obejmie: 8 koncertów, 57 kompozycji, 13 światowych prawykonań, oraz występy ponad 50 artystów-muzyków z Polski i zagranicy.

Koncerty odbędą się w trzech miejscach:

  • Aula Copernicanum UKW, ul. Kopernika 1,
  • Sala Koncertowa AMFN, ul. Gdańska 20,
  • Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14. 

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest bezpłatny.

Festiwal, który prezentuje najnowszą sztukę muzyczną w jej oryginalnej, a jednocześnie niekomercyjnej odsłonie to najciekawsze, najbardziej zaskakujące pomysły kompozytorskie współczesnych twórców będzie można usłyszeć w wykonaniu najlepszych wirtuozów. W programie znajdują się propozycje zarówno dla słuchaczy poszukujących niepokornych, awangardowych dźwięków, jak i miłośników bardziej tradycyjnych i romantycznych brzmień. Taki będzie koncert inauguracyjny 11 maja w Auli Copernicanum, w której wystąpi wspaniały duet, który zaprezentuje muzykę na wiolonczelę i fortepian.

Już następnego dnia usłyszymy Kwintet dęty Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, który przedstawi m.in. premierę nestora bydgoskiego środowiska kompozytorskiego, Bohdana Riemera. 13 maja odbędzie się z kolei koncert, który można opisać jako Duchowa podróż na Bałkany. Niezwykła, mistyczna muzyka młodego kompozytora Igora Andrića, a także tajemnicza Sarabanda jego niedawno zmarłej mistrzyni, najsłynniejszej współczesnej serbskiej kompozytorki Isidory Żebeljan, w wykonaniu m.in. wschodzącej gwiazdy wiolonczeli izrealskiego wirtuoza Izaka Nuri.  

Magnesem przyciągającym amatorów wiolinistyki będzie bez wątpienia występ światowej sławy wirtuoza skrzypiec Artura Banaszkiewicza, który po występach m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, czy berlińskiej Filharmonii, zaprezentuje w Bydgoszczy premierę swojej karkołomnej skrzypcowej "Diamond Sonata" (18 maja). Niezwykłe zestawienia instrumentalne i brzmienia, które "nie śniły się klasykom" będzie można doświadczyć na koncercie 19 maja, kiedy na estradzie obok siebie zabrzmią klawesyn, saksofon i akordeon.

O tym jak romantyczną tradycję pieśni interpretują współcześni kompozytorzy przekonamy się na koncercie 20 maja  - będzie to prawdziwa uczta dla wszystkich kochających muzykę wokalną, a w programie m.in. pieśni do słów Leopolda Staffa, Anny Achmatowej oraz cykl pieśni do słów brytyjskiej poetki i śpiewaczki Isobel Lane, opowiadającej o najbardziej trudnych i intymnych doświadczeniach kobiety-artystyki.

Finał festiwalu to aż dwa koncerty. Na pierwszym znani i uznani jazzmani polscy (m,in. Szymon Łukowski-sax i Dominik Bukowski-wibrafon) staną w szranki z ekspertami od współczesnej klasycznej kameralistyki, czyli ze słynnym NeoQuartem. Oprócz twórców uznanych usłyszymy także dzieła debiutantów - studentów Wydziału Kompozycji AMFN w Bydgoszczy, którzy zamkną festiwal niezwykłym, widowiskowym wydarzeniem, w którym nowe dźwięki prezentowane będą w towarzystwie multimediów (31 maja).

Probram Festiwalu dostępny jest w załączonym pliku oraz na nowamuzyka.bydgoszcz.pl.

Serdecznie zapraszamy!

logo Festiwalu Nowa Muzyka