Od lewej stoją na ściance z logo UKW: prof. Jacek Woźny, rektor ubrany w garnitur oraz odświętną koszulę z ukraińskim haftem,  prof. Olena Chepeluk, dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW oraz prof. Serh Od lewej stoją na ściance z logo UKW: prof. Jacek Woźny, rektor ubrany w garnitur oraz odświętną koszulę z ukraińskim haftem,  prof. Olena Chepeluk, dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW oraz prof. Serh

Wizyta wiceministra MNiSW oraz podsumowanie konferencji X Ukraińsko-Polskie Dialogi Naukowe

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego miał zaszczyt gościć 14 czerwca dra hab. Andrzeja Szeptyckiego, prof. UW, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego wizyta stanowiła główny punkt uroczystego zakończenia X jubileuszowej konferencji Ukraińsko-Polskie Dialogi Naukowe, która odbywała się w dniach 11-15 czerwca br. w Bydgoszczy. Wydarzenie to zgromadziło 100 uczestników, w tym 40 naukowców z Ukrainy, a gośćmi honorowymi byli rektorzy: prof. Serhii Matiukh z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego oraz prof. Olena Chepeluk z Chersońskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego.

Podczas konferencji zaprezentowano ponad 130 referatów w ramach różnorodnych sesji tematycznych i paneli dyskusyjnych. Naukowcy z Polski i Ukrainy mieli okazję wymienić się najnowszymi osiągnięciami badawczymi oraz omówić możliwości przyszłej współpracy. Tematyka obejmowała szeroki zakres dziedzin, od historii i ekonomii po inżynierię mechaniczną i technologię cyfrową. Sesje plenarne zawierały prezentacje na temat jakości surowców zbożowych, rozwoju transgranicznej turystyki, wpływu technologii cyfrowych na przemysł czy nowoczesnych metod badawczych w inżynierii oraz wiele innych.

Wizyta Andrzeja Szeptyckiego, który w swoim wystąpieniu końcowym podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy naukowej i wyraził uznanie dla organizatorów, była zwieńczeniem konferencji. Wyniki badań zaprezentowanych podczas sesji plenarnych zostały opublikowane w formie monografii, stanowiąc cenne źródło wiedzy i inspiracji dla przyszłych badań.

Zgodnie z deklaracją rektora prof. Serhii Matiukh łączymy nadzieję, że kolejna edycja konferencji będzie mogła odbyć się na Ukrainie, w murach Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Fotorelacja:


Projekt pt. "X Ukraińsko-Polskie Dialogi Naukowe" został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Doskonała Nauka II” w ramach modułu „Wsparcie konferencji naukowych”. Wartość dofinansowania 116 985,00 zł, całkowita wartość: 164 985,00 zł.

od lewej godło i flaga Polski, logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, logo Doskonała Nauka