Archiwum

Festiwal Kultury Węgierskiej na UKW

9 czerwca 2017 roku w ramach Festiwalu Kultury Węgierskiej gościła na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego JE Ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuzsanna Kovács. Ambasador Orsolya Zsuzsanna Kovács  aktywnie działa na rzecz umacniania współpracy polsko-węgierskiej, szczególnie wśród  młodzieży. Jest m. in. pomysłodawczynią staży dla studentów i młodych polskich urzędników w węgierskim Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier.
Tego dnia odbyły się w Bibliotece UKW zajęcia dla dzieci, które zapoznawały się z tradycją i kulturą Węgier, m.in. układały węgierską flagę. W późniejszy quizie odpowiadały na pytania Pani Ambasador. O godz. 13.30 rozpoczęło się spotkanie z młodzieżą, laureatami ubiegłorocznego konkursu plastycznego na komiks o tematyce węgierskiej. Zbiór komików ukazała się niedawno drukiem, dzięki wsparciu Ambasady Węgier, Węgierskiego Instytut Kultury, UKW i Drukarni Abedik. Po  spotkaniu, uczestnicy otrzymali pamiątkowe wpisy w książkach od JE Ambasador i Honorowego Konsula Węgier w Bydgoszczy Marka A. Pietrzaka. Kolejnym etapem wizyty było spotkanie z władzami UKW w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz spotkanie w Ogrodzie Botanicznym UKW.
fot. A. Obiała

 

350 tysięcy złotych na program profilaktyczny „Niebieskoocy” w naszej szkole

Prof. dr hab. Maria Deptuła, Kierownik Katedry Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW oraz pracujący pod jej opieką naukową doktorant Szymon Borsich uzyskali w konkursie ogłoszonym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dofinansowanie w wysokości niemal 350 tysięcy złotych na opracowanie, pilotażową realizację i ewaluację programu profilaktycznego „Niebieskoocy” w naszej szkole – przezwyciężanie stereotypów drogą do tworzenia uczniom lepszych warunków rozwoju w klasie szkolnej. Tytuł programu jest związany z filmem pod tytułem  „Niebieskoocy”  (scenariusz i reżyseria: Bertram Verhaag), który porusza problem stereotypowego postrzegania i dyskryminacji osób uznanych za inne.

 

Bydgoski Festiwal Nauki - podsumowanie

Za nami już VIII edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki. W imieniu Biura Organizacyjnego Festiwalu oraz pięciu uczelni wyższych, które brały udział w tym przedsięwzięciu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli i wzięli udział w tym największym bydgoskim święcie nauki w dniach od 24 do 27 maja 2017 roku.

Konferencja "Portret trumienny – nowe perspektywy badawcze"

Zakład Historii Sztuki i Kultury Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu zapraszają do udziału w konferencji naukowej Portret trumienny – nowe perspektywy badawcze organizowanej w Bydgoszczy w 9 czerwca 2017 r.

Szkolenie: Jak skutecznie rozmawiać z pacjentem? Komunikowanie się w opiece zdrowotnej - zmiana terminu

Szanowni Państwo, informujemy, że zaplanowany na 24-25 czerwca 2017 roku warsztat „Jak skutecznie rozmawiać z pacjentem? Komunikowanie się w opiece zdrowotnej" z przyczyn od nas niezależnych odbędzie się  w późniejszym terminie, tj. 23-24 września 2017 roku.

Ogłoszenie o pracę na stanowisko referenta ds. zamówień publicznych.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poszukuje kandydata na stanowisko referenta ds. zamówień publicznych.

Po konferencji naukowej dot. Leona Janty-Połczyńskiego

26 maja 2017 roku w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego  w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa pn. Leon Janta-Połczyński (1867-1961) – działacz niepodległościowy, minister i senator II RP  w 150. rocznicę urodzin. Przedsięwzięcie wpisywało się w tegoroczne obchody 150. lecia urodzin tej wybitnej, ale zapomnianej postaci. Przypomnijmy, że  był on senatorem I i III kadencji. Uczestniczył w wielu inicjatywach mających na celu uzyskanie niepodległości przez ziemie zachodnie w okresie I wojny światowej. Bardzo zaangażował się w walkę o powrót Pomorza do Polski.

W trakcie konferencji została zaprezentowana również wystawa poświęcona L. Jancie-Połczyńskiemu, która dotarła do Bydgoszczy prosto z Senatu RP. Należy dodać, że podczas posiedzenia Senatu w dn.16 maja br. została przyjęta uchwała uznająca wybitne zasługi tego polityka dla Państwa Polskiego.