Archiwum

Zespół Badawczy Instytutu Geografii UKW wyróżniony przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Podczas tegorocznej Gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się 19 czerwca 2017 r. w Toruniu, w kategorii nauka, badania naukowe, postęp techniczny, wyróżniony został Zespół Badawczy Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. 

Nowe kierunki studiów doktoranckich - nauki biologiczne

Od roku akademickiego 2017/2018 Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otwiera dwa nowe, atrakcyjne kierunki studiów doktoranckich w dziedzinie nauk biologicznych – czteroletnie studia III stopnia na kierunku biologia oraz czteroletnie studia III stopnia na kierunku ekologia.

XXVI Kolokwia Psychologiczne PAN

XXVI Kolokwia Psychologiczne PAN poświęcone będą problemom badań psychologicznych nad relacją mózg – zachowanie. Proponujemy dyskusję nad relacjami między mózgiem a zachowaniem ludzkim, odwołując się głównie do dorobku psychologii klinicznej, poznawczej i rozwojowej, a także badań interdyscyplinarnych współcześnie zwanych umownie neuronauką. Kolokwium odbędzie się w dniach 19-20 czerwca br.

Porozumienie Centrów Transferu Technologii UTP, UMK i UKW

W dniu 12 czerwca br., w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy Centrów Transferu Technologii w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnym podczas składania podpisów był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Wzmocnienie współpracy nauka biznes - seminarium

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w ramach konsorcjum projektowego w programie Inkubator Innowacyjności+, zapraszają serdecznie na seminarium informacyjne dotyczące wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym i otoczeniem gospodarczym.

Festiwal Kultury Węgierskiej na UKW

9 czerwca 2017 roku w ramach Festiwalu Kultury Węgierskiej gościła na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego JE Ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuzsanna Kovács. Ambasador Orsolya Zsuzsanna Kovács  aktywnie działa na rzecz umacniania współpracy polsko-węgierskiej, szczególnie wśród  młodzieży. Jest m. in. pomysłodawczynią staży dla studentów i młodych polskich urzędników w węgierskim Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier.
Tego dnia odbyły się w Bibliotece UKW zajęcia dla dzieci, które zapoznawały się z tradycją i kulturą Węgier, m.in. układały węgierską flagę. W późniejszy quizie odpowiadały na pytania Pani Ambasador. O godz. 13.30 rozpoczęło się spotkanie z młodzieżą, laureatami ubiegłorocznego konkursu plastycznego na komiks o tematyce węgierskiej. Zbiór komików ukazała się niedawno drukiem, dzięki wsparciu Ambasady Węgier, Węgierskiego Instytut Kultury, UKW i Drukarni Abedik. Po  spotkaniu, uczestnicy otrzymali pamiątkowe wpisy w książkach od JE Ambasador i Honorowego Konsula Węgier w Bydgoszczy Marka A. Pietrzaka. Kolejnym etapem wizyty było spotkanie z władzami UKW w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz spotkanie w Ogrodzie Botanicznym UKW.
fot. A. Obiała

 

350 tysięcy złotych na program profilaktyczny „Niebieskoocy” w naszej szkole

Prof. dr hab. Maria Deptuła, Kierownik Katedry Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW oraz pracujący pod jej opieką naukową doktorant Szymon Borsich uzyskali w konkursie ogłoszonym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dofinansowanie w wysokości niemal 350 tysięcy złotych na opracowanie, pilotażową realizację i ewaluację programu profilaktycznego „Niebieskoocy” w naszej szkole – przezwyciężanie stereotypów drogą do tworzenia uczniom lepszych warunków rozwoju w klasie szkolnej. Tytuł programu jest związany z filmem pod tytułem  „Niebieskoocy”  (scenariusz i reżyseria: Bertram Verhaag), który porusza problem stereotypowego postrzegania i dyskryminacji osób uznanych za inne.

 

Bydgoski Festiwal Nauki - podsumowanie

Za nami już VIII edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki. W imieniu Biura Organizacyjnego Festiwalu oraz pięciu uczelni wyższych, które brały udział w tym przedsięwzięciu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli i wzięli udział w tym największym bydgoskim święcie nauki w dniach od 24 do 27 maja 2017 roku.